Çok özel leoparlar nesillerinin devamı için Rusya’ya getirildi

125

Portekiz’in başkenti Lizbon’da hayvanat bahçesinde bulunan Kafkas leoparları nesillerinin devamı için Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in desteği ile oluşturulan özel parka getirildi.

24 saat kafeste uçakla yolculuk yaptıktan sonra Soçi’ye gelen 9 yaşındaki erkek leopar Zadig ve 7 yaşındaki dişi leopar Andreya’nın doğal yaşama alışması için birkaç hafta geçmesi gerekiyor.

Özel koruma altında olan leoparların doğal yaşamlarında üremesi ve en az 3-4 yavru doğurması bekleniyor. Yavrular özel koruma altına alınan vahşi yaşama bırakılacak.

Soçi’de parka gelen leoparlar kapakları açılmasına rağmen bir müddet kutudan çıkmak istemedi. Lizbon hayvanat bahçesinden Soçi’ye kadar leoparlara eşlik eden bakıcı Jose Dias Ferreyra yaptığı açıklamada, leoparların adaptasyon için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Yetkili, “Yolculuk boyunca onlarca koku aldılar. Burada çok farklı bir ortam var. Başarılı bir adaptasyon süreci olacağına inanıyorum.” dedi.

İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’da çok az sayıda bulunan Batı Asya leoparları, Birleşmiş Milletler Vahşi Yaşamı Koruma birliğinin nesilleri tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alıyor. Rusya Kafkasya bölgesinde oluşturulan tabi koruma alanında leopar neslinin 10-15 yıl içinde yeniden canlandırılması planlanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin Türkmenistan’dan getirilen 2 erkek leoparın vahşi yaşama bırakılma programına katılmıştı.