Moskova’da sarhoş polis, polis aracına çarptı

26

Rusya’nın başkenti Moskova’da aşırı alkol alan bir polis memuru kendi özel aracı ile hız denemesi yaparken bir başka polis aracına çarptı.

Polis amiri de olan görevli gözaltına alınırken, polis aracında bulunan iki trafik memuru hafif yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, polis aracına çarpan polis amirinin aşırı alkollü olduğu tespit edildi.

Alkollü polis suçlu bulunursa ehliyetine el konulacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan Ria Novosti’ye konuşan kaynak açıklamasında, “Sarhoş polis görevlisi büyük bir ihtimalle tüm resmi görevlerini kaybedecek.” dedi.

Rusya’da yılın ilk 7 ayında alkollü sürücülerin neden olduğu 6 bin 700 kazada bin kişi yaşamını yitirirken, 9 bin 850 kişi de yaralandı. Alkollü sürücülerin neden olduğu kazalarda ise yüzde 12 artış görüldü.

Rusya lideri Dmitri Medvedev 2010’da imzaladığı yasa ile sürücüler için “sıfır alkol” uygulamasını getirmişti.

Alkollü sürücülerin ehliyetlerine 18-36 ay arasında el konulurken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin alkollü sürücüler için cezaların daha da ağırlaştırılmasını talep etmişti.

Hapis cezasından, ehliyetine süresiz el koyma, ya da 100 bin ruble (3300 dolar) para cezası verilmesine kadar sert önlemler tartışılıyor.