Rusya saatleri geri almadı, Türkiye ile fark iki saate çıktı

77

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla gerçekleştirilen yaz saati uygulaması dünya genelinde ve Türkiye'de bu gece sona erdi. Bu gece saat 04.00'de, saatler bir saat geri alınacak. Geçen yıl Rusya lideri Dmitri Medvedev'in emri ile saat değişikliğine gitmeyen Rusya, bu kış da saatlerle oynamadı. Böylece Türkiye ile saat farkı Mart ayının son pazar gününe kadar 2 saate çıktı.

Kışa saatleri 1 saat geri almadan giren Moskova, GMT'den tüm yıl boyunca 4 saat ileride olacak. Türkiye ile Moskova arasındaki zaman farkı da 2 saate çıktı.

Saat değişikliğinin stres ve bir kısım biyolojik hastalıklara neden olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı, "Bu sonbahardan itibaren bu uygulamanın iptal edilmesine karar verdim" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Medvedev değişmeyen zaman uygulamasının insanların üzerinde daha pozitif etkisi olacağını savunuyor.

Enerji tasarrufuna yönelik yaz saati uygulaması ile ilgili tartışmalar Rusya’da sona ermiş değil. Kış mevsiminde karanlıkta işe ve okula giden vatandaşlar mevcut uygulamadan rahatsız.

Rusya’nın doğusu ile batısı arasında 11 saat olan zaman dilimini 9 saate indiren Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yaz saati uygulamasını da iptal etmişti.

İlk günlerde bilgisayar ve cep telefonlarının otomatik olarak kış saatine geçmesi nedeni ile Rusya genelinde işe geç kalmalar yaşanmıştı.

Son olarak 4 Aralık seçimlerinde devlet başkanı seçilen Vladimir Putin, kamuoyunda konunun tartışılmasını, kamuoyunun gerekli görmesi durumunda da kararın iptal edilebileceğini söylemişti.