Rusya’dan Türkiye’ye bebek satan çete yakalandı

89

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde, Türkiye ve Rusya Federasyonu’nun başka kentlerine bebek satan bir çete ele geçirildi.

Şimdiye kadar Türkiye ve Rusya’nın başka bölgelerine toplam 12 bebek sattıkları belirtilen çetenin erkek bebek için 500 bin (16 bin dolar), kız bebek için ise 350 bin ruble (11500 dolar) “fiyat listesi” olduğu da ifade edildi.

Çetenin bölgenin Çeçenistan Cumhuriyeti’nde faaliyet gösterdiğini belirten Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri, komşu Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki bazı doktorların da çete üyesi olduğunu kaydetti.

Polis görevlilerinin yaptığı incelemelerde, aralarında doğum evi yetkilileri, doktorlar ve işadamlarının da bulunduğu çete, bebekleri 350 – 550 bin ruble (10-17 bin dolar) arasında sattığı tespit edildi. Arabulucu şahıslara ise 50 bin ruble (1700 dolar) komisyon parası verildiği de ortaya çıkarıldı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Çetenin önde gelen isimleri Hasavyurt Kent Hastanesi (Dağıstan) yetkilisi bir kadın (60) ve onun arkadaşı bir kadın (61) gözaltına alındı” denildi.

Polis yetkilileri, soruşturma kapsamında Dağıstan’ın Mahaçkale, Hasavyurt ve Derbent kentlerindeki bazı doktorların da işin içinde olduğu, suçlarının tespit edilmelerinin ardından gözaltına alınacakları bilgisini aktardı.