Ruslar yer altı sığınakları ile “kıyamet gününe” hazırlanıyor

428

Rusya’nın Sibirya bölgesinde, eski Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de yaşanacağına inanılan “kıyamet gününde” saklanmak için yeraltı sığınak satışa çıkarıldı. Rusya meteoroloji yetkilileri ise, söz konusu tarihlerde kıyametin kopmayacağını ilan ederek, vatandaşları sakin olmaya çağırdı.

Sibirya’nın Krasnoyarsk kentinde Bobkar lakablı vatandaş, “kıyamet gününde” saklanmak için internet üzerinden yeraltı sığınağı satışa çıkardı. Rus basınına göre, yeraltındaki yerler kişi başına satışa çıkarılırken, fiyatlar 100-500 bin ruble (3300-16500 dolar) arasında değiştiği belirtildi. İlanda 60 yaş üzeri vatandaşların yeraltına alınmayacağı duyurusu da yapıldı. Resmi Vesti radyosuna göre, ilanı iki binden fazla kişi izlemiş.

Kıyamet günü iddialarına ise Rusya Meteoroloji Merkezi Başkanı Roman Vilfand tepki göstererek, “Meteoroloji olarak tahminlerimize göre kıyamet günü gibi iddia edilen herhangi bir doğal afet yaşanmayacak. Sadece gündüz ışığı azalacak. 22 Aralık’a kadar her gün giderek gündüz ışığı azalacak. Bu ışık günde 7 saat olacak, tabii ki çok az. Bunun dışında kıyamet günüyle ilgili hiç bir alamet yok.” dedi.

Rus basını, bazı uyanık vatandaşların kıyamet günü bahanesiyle otomobil vergilerini ödemeyi reddettiğini de belirtti. Sibirya’nın Kemerovo bölgesinde oturan halk, “Ne vergisi? Kıyamet gününde insanlar bir birlerinin borçlarını silmeli” savunması yapıyor.

Reuters ajansının yaptığı ankete göre, dünyada her 10 kişiden biri kıyametin Aralık 2012’de kopacağına inanıyor. Rusya’da yapılan ankete göre ise halkın yüzde 5’i Maya takvimine göre kıyametin kopacağına inanıyor.