Karşılıksız aşk yüzünden silaha sarılan Rus genç 5 kişiyi öldürdü

39

Rusya’nın başkenti Moskova’da karşılıksız aşk yüzünden Dmitri Vinogradov (29) isimli bir hukukçu, işyerinde eline av tüfeği alarak yedi kişinin kanını döktü. İlk belirlemelere göre 5 masum kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de ağır yaralandı.

Moskova’da bir eczane kurumunda hukuk danışmanlığı yapan katilin, silahlı saldırıdan önce sosyal ağlardaki sayfasında, “İnsanlardan nefret ettiği ve insanın dünya için kanser hücresi olduğu” iddialarını not ettiği tespit edildi. Manifesto başlıklı yazısında Vinogradov, “dünyada insan sayısının fazla arttığı gerekçesiyle daha çok kan dökülmesi” yönünde kin ve nefret dolu çağrılar yaptı.

Rus güvenlik görevlilerine göre, katil Vinogradov, daha önce Yaroslava Sergenyuk (24) isimli kız meslektaşına sevgisini ilan etmişti. Fakat kızdan sürekli ret yanıtı alan Vinogradov depresyona girerek silaha sarıldı. İnterfaks ajansına konuşan bir polis yetkilisi, “Önce fazla alkol almaya başladı. Bu 5 gün devam etti” bilgisini verdi.

Daha sonra askeri kamuflaj giyen Vinogradov, av tüfeğiyle çalıştığı eczanenin deposunda karşısına çıkan meslektaşlarını kurşunladı. Polis görevlileri, katilin tüm kurbanlarını kafalarından vurarak öldürdüğünü de belirtti. Saldırıda 5 kişi ölürken, 2 kişi de ağır yaralandı. Yaralılar arasında katilin aşk ilan ettiği talihsiz Yaroslava’nın bulunduğu da iddia edildi.

Rusya Soruşturma Komisyonu da olayı doğrulayarak inceleme başlattıklarını kaydetti.  Soruşturma Komisyonu yetkilisi, katilin hiç bir direniş göstermeden güvenlik görevlilerine teslim olduğunu da açıkladı.

İnterfaks’a konuşan bir güvenlik görevlisi, Vinogradov’un psikiyatri uzmanlarınca kontrol edileceğini de belirterek, “Akıl dengesinin yerinde olup olmadığı araştırılacak.” bilgisini verdi.

Rus basınına göre, katile ömür boyu hapis cezası verilebilir.