Solucan gerekçe oldu; Rusya’dan bürokratlara Twitter uyarısı

54

Rusya’da Devlet yönetimi, üst düzey bürokrat ve hükümet üyelerinin sosyal paylaşım ağı Twitter’i kullanımını sınırlandırıyor.

İzvestiya gazetesinin haberine göre, yöneticilere Kremlin’den bir tavsiye yazısı gönderildi. Yazıda, olası bir skandala yol açmamak için kendi Twitter hesaplarında azami derece düzgün ve doğru bilgiler girmeleri tavsiyesinde bulunuldu. Yazıda ayrıca, yetkililerin bu tavsiyeye kulak asmamaları durumunda Twitter kullanımının yasaklanacağı uyarısı yapıldı.

Diğer yandan söz konusu uyarı yazısının, son dönemlerde gerçekleşen skandallarla ilgili olduğu düşünülüyor. İlk olarak 2010’da gerçekleşen olayda, Başkan Medvedev, Kirovsk Bölgesi Valisi Nikita Belih’i Hükümet toplantısı sırasında Twitter kullanırken yakalamış ve herkesin içinde azarlamıştı.

Aynı yılın Ekim ayında ise, Tiver Bölgesi Valisi DimitryZelenin blogunda “Kremlin’de Almanya lideri onuruna verilen yemek sırasında tabakta bulunan bir solucanın fotoğrafını” paylaşmıştı. Bazı yöneticilerin ise kendilerine Twitter üzerinden soru soranlara skandal cevaplar vermesi sert eleştirilere neden olmuştu.

Rusya’da 33 Vali aktif olarak Twitter hesabı kullanıyor. İçlerinde en aktifi 24 bin twitle Kirovsk Bölgesi Valisi Nikita Belih. Onu 11 bin twitle İvanov Bölgesi Valisi Mihail Men takip ederken, St. Petersburg Valisi Georgy Paltavçenko ise 5 bin twit ve 90 bin takipçiye sahip.