Rusya’da 1700 uyuşturucu laboratuarı etkisiz hale getirildi

78

Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi’nden yapılan açıklamaya göre sadece 2012’de 1700’den fazla amatör uyuşturucu laboratuarının etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Uyuşturucu laboratuarlarına yönelik düzenlenen operasyonlarla ilgili yapılan açıklamada, “Uyuşturucu ilaç üretimi yapan 1700’ün üzerinde merkez etkisiz hale getirildi. Bunların 23’ü ticari amaçlı sentetik hap üretimi de gerçekleştiriyordu…” bilgisi yer aldı.

Uyarıcı etkisi olan Amfetamin üretimi yapan bir tesisin de kapatıldığını ifade eden yetkililer, “Her ay ortalama 30 kilogram uyuşturucu üretiyordu. Üretimin tamamını Moskova ve çevresinde satışa sunuyorlardı. Bir kilogram eroin ve çok miktarda amfetamin ele geçirdik…” dedi.

Güvenlik görevlileri uyuşturucu merkezinde bulduğu dört metal kapta da radyoaktif maddeye rastladı. Yetkililer kaplarla Çernobil’den toprak taşındığı iddialarının dile getirildiğini belirtiyor.

Rusya’da uyuşturucu kullanan sayısı 8,5 milyona ulaştı

Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi’nin verilerine göre Rusya’da uyuşturucu kullanan sayısı da 8,5 milyona ulaştı. 88 bin kişi hakkında işlem yapılırken, 85 ton uyuşturucuya da el konuldu.

Uyuşturucu kullanma yaşanın 11’e kadar gerilediğine dikkat çeken yetkililer, “Ocak-Eylül tarihleri arasında polis 104 bin 900 uyuşturucu olayına müdahale etti. Bunlardan 66 bini ciddi vaka…” bilgisini aktardı.

Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokotsev konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, uyuşturucu bağımlılığının ulusal güvenliği tehdit eder hale geldiğini, gençlerin 11-12 yaşlarında uyuşturucuya başlamalarının tehdidin boyutunu göstermeye yettiğini vurguladı.

Ülkede işlenen şiddet içerikli suçların yüzde 70’inin dolaylı ya da doğrudan uyuşturucu ile bağlantılı olduğu belirtiliyor.