Rusya’da 9 ayda bin 292 çocuk öldürüldü

118

Rusya’da dokuz ayda bin 292 çocuğun başta cinsel taciz olmak üzere bilinçli nedenlerle öldürüldüğü kaydedildi.

Çocuk haklarının 16 yaşına kadar devlet tarafından korunması gerektiğini belirten Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, federal düzeyde çıkarılan yeni yasalara rağmen sorunun bir türlü çözüme kavuşmadığı eleştirisi getirdi.

Çocuk hakları ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Başbakanı, “Buna rağmen, ciddi sorunlar hala devam ediyor. Söylemem gereken çok ağır rakamlar var ve bunlar çok moral bozucu rakamlar. Bu yılın 9 ayında sadece Soruşturma Komisyonu çocuklara yönelik suç vakalarıyla ilgili yaklaşık 11 bin soruşturma başlattı. Ve bu zaman dilimi içinde katillerin elinden bin 292 çocuk öldürüldü. Özellikle anne baba velayetinden yoksun kalan çocuklar, öksüzler ve fakir ailelerin çocukları zarar gördü…” diyerek konuyla ilgili çalışmaların artırılması gerektiğini söyledi.

Soruşturma Komisyonu’nun verilerine göre, soruşturma başlatılan suç vakalarının yüzde 10,8’i, çocuklara yönelik işlenen suçlardan oluşuyor. Bu suçların başında cinsel taciz geliyor.

En çok soruşturma açılan bölgeler Moskova, Perm, İrkutsk, Sverdlovsk ve Çelyabinsk. İçişleri Bakanlığı, son 9 ayda 10 bin 978 çocuğun kaybolduğunu ve bunlardan 3 bin 364’ünün de 14 yaş altı çocuk olduğunu belirtti.

Daha önce Parlamento alt kanadı Duma Sağlık Koruma Komite Üyesi Tatyana Yakovleva yaptığı basın açıklamasında, son 10 yılda Rusya’da çocuklara yönelik cinsel suçların 3-4 kat, 2005’le kıyaslandığında aradaki farkın 20 kat arttığını söylemişti.

Mart ayında Medvedev, çocuk tacizcilerine kimyasal kastrasyonla hadım ve ömür boyu hapis dahil sert cezalar öngören yasayı onaylamıştı.