Moskova’nın ünlü tarihi Arbat sokağında artık sigara içilemeyecek

134

Rusya’nın başkenti Moskova’nın ünlü tarihi sokağı eski Arbat’ta artık sigara içilemeyecek. Arbat semt belediyesinin başlattığı söz konusu sigara karşıtı kampanyası, tarihi sokağın açık hava alanında sigara yasağını öngörüyor.

Moskova Belediyesi’nin Merkez İdari Bölgesi ve Rusya Toplumsal Odası tarafından da desteklenen kapmanya ile ilgili basına konuşan Arbat semt Belediye Başkanı Yevgeni Babenko, “Konuyu yerel mecliste görüşeceğiz. Arbat meclis üyelerimiz bu girişimi destekleyecek, çünkü sağlıklı hayat bizim için çok önemli. Moskova’nın ilk yaya bölgesi Arbat’ın, sigara yasağı uygulanacak ilk sokak olacağını umuyoruz. Sokakta içilen sigara dumanlarından sokakta oturan vatandaşlar da rahatsız.

Şunu talep ediyoruz: Arbat sokağına girdiğinde sigaranı söndür! Bu çok kolay. Orası sigara içilecek mekan değil, orası sanat ve tarih sokağı. Ayrıca çok sayıda çocuklar ve gençler de dolaşıyor. Ben doktor olarak sigaranın sadece tiyatroda değil, Arbat sokağında da içilmemesinden yanayım” değerlendirmesinde bulundu. Arbat semt Belediye Başkanı Babenko, sigara yasağı girişimiyle ilgili Moskova Belediye Başkanı Sobyanin’e başvuracaklarını ifade ederek, amaçlarına ulaşacaklarını kaydetti. Arbat sokağındaki kafe, restoran ve barlarda ise sigara için ayrı bölümler oluşturularak izin veriliyor.

Rus Parlamentosu’nun alt kanadı Duma da, kamusal alanlarda sigara içme yasağını yürürlüğe koymak için görüşmeler başlattı. Yasa okul, hastane, toplu taşıma, ofis ve otellerin yanı sıra istasyon, durak ve sahil gibi açık alanlarda da sigara içme yasağını öngörüyor. Yasada sigaranın sokaklardaki küçük noktalarda satılmasının da yasaklanması söz konusu.

Rusya Sağlık Bakanlığı’na göre yılda 500 bine yakın kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile yaşamını yitiriyor.