70 cm. kar yağdı, Rusya'nın başkenti ile ulaşım kesildi

203

Tver bölgesinde bulunan Rusya kara yolundaki trafik durumu normale dönüyor. Kara yolunda oluşan kilometrelerce uzunluktaki kuyrukta mahsur kalanlar yardım gelene kadar iki gün mahsur kaldılar.

Felaket merkezinde tarihi Rus şehri Vyşniy Volçek şehri bulunuyordu. Bir gün içerisinde burada 70 santimetreden daha fazla kar yağdı. Bu ise bölgede iki aylık toplam yağış miktarına tekabül ediyor. Şehir yönetimi kardan, ancak toplu taşımanın bulunduğu caddeleri temizleyebildi. Özel araç sahipleri ise kendi yollarını kendileri açmak zorunda kaldırlar.

Kar temizleme araçları dün gece Moskova-Sankt Peterburg karayoluna ulaştılar. Söz konusu karayolunda 40 kilometrelik kuyruk oluşmuştu. Tver Bölgesine geçiş ise kapanmıştı. Sabaha yakın karayolu temizlenmiş ancak tıkanıklık yeniden oluşmaya başlamıştı. Tüm bu süre içine İtfaiye Birlikleri karayolunda mahsur kalanlara su, sıcak çay ve sandviç taşıdılar.

Yerel makamların tahminlerine göre Pazartesi sabahına kadar Rusya karayolu tamamen açılmış olacak. Meteoroloji ise bu bölgede birkaç gün boyunca kar yağışı olmayacağını bildirdi. Vışniy Volçek şehrinden geçen federal karayolu bu süre içinde normal hale getirilecek.