Moskova’ya 3 yeni cami inşa edilecek

232

Rusya’nın başkenti Moskova’ya mevcut dört caminin yanı sıra 3 yeni cami daha inşa edilecek. 1,5 milyon Müslüman’ın yaşadığı kentte 4 camiyi yeterli bulmayan Müslümanlar yeni camilerin inşası için şehir yönetimi ile görüşmeleri sürdürüyor. Interfax, yeni camilerle ilgili konuya belediyenin sıcak baktığını ve karar aşamasında olduğunu yazdı.

Ajansa açıklamada bulunan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, “Butova’ya, İslam Üniversitesi’nin bulunduğu Lyublina’ya ve İslam Kültür Merkezi’nin inşa edileceği Shosse Entuziastov’a birer cami inşa edilecek.” dedi.

Moskova şehir yönetiminden Interfax’a bilgi veren kaynaklar, üç ayrı alanda cami kurulmasının uygun görüldüğünü, henüz son kararın verilmediğini belirtti. Kaynak, “Yerel vatandaşlar ve diğer ilgililerle konular müzakere ediliyor.” bilgisini verdi.

Gaynuddin açıklamasında, “Moskova’da en azından 1,5 milyon Müslüman yaşıyor. Bunu 10 ayrı bölgeye bölersek, 1500-150 bin kişi arasında vatandaşa bir cami düşecek. Bu zarari ihtiyaç.” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan milliyetçi gruplar yeni cami inşasına karşı çıkıyor. Ruskiye Hareketi lideri Aleksandr Belov Interfax’a yaptığı değerlendirmede, “Yerel halkın düşünceleri alınmadan yeni camilerin inşasına kesinlikle karşıyız. Ben apartmanımın dibinde cami olmasını istemem. Halka soralım. Bu şekilde her şey daha sakin ve barışçıl olarak halledilebilir.” dedi.

Rusya’da ateistler yüzde 5’e geriledi

Levada Araştırma Merkezi’nin bugün yayınladığı bir çalışmaya göre 143 milyon kişinin yaşadığı Rusya’da halkın yüzde 74’ü kendini Ortodoks Hristiyan olarak tanımlarken, yüzde 7’sini Müslüman olduğunu ifade ediyor. 2009’da yapılan benzer çalışmaya göre Ortodoks’ların oranı yüzde 80’i bulurken, Müslüman olarak tanımlayanlar ise yüzde 3 idi. Ortodoksların yüzde 33 ara sıra da olsa kiliseye gittiğini belirtiyor.

Kendini herhangi bir dine bağlı olarak görmeyenlerin oranı ise yüzde 8’den yüzde 10’a yükseldi. Ateist olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 6’dan yüzde 5’e geriledi.