Rus uzman: Dünyayı yeni bir buzul çağı bekliyor

268

Rusya Devlet Üniversitesi Hidrometeoroloji Profesörü Valeri Malinin, dünyanın önümüzdeki 18 bin yıl içinde yeniden buzul çağına gireceğini, on yıllar içinde de asteroit çarpma tehditlerinin olduğunu söyledi.

St. Petersburg’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Malinin, “Yeni bir buzul çağı olacak. Çalışmalarımıza göre bu 18 bin yıl sonra gerçekleşecek. Ancak şu an gaz salımı ve sera etkisi nedeni ile küresel ısınma dönemindeyiz. Önümüzdeki yıllar bir miktar daha sıcak olabilir…” dedi.

İnsanoğlunun kendini bundan on binlerce yıl sonra meydana gelecek buzul çağından korumak için tedbirler alması gerektiğini kaydeden Rus uzman, küresel ısınmaya karşı önlem alınmasını istedi. Rus uzmana göre hızlanan süreç, buzul çağını da öne alabilir.

Önümüzdeki on yıllarda dünyayı bekleyen bir başka tehdidin de asteroitler olduğunu ifade eden Malinin, “Onların yörüngesi ile dünyanın yörüngesi kesişebilir. Böyle bir çarpma olursa, bu binlerce atom bombasına denk olur. Henüz zamanımız var. Muhtemel asteroitlerin yörüngelerin çok küçük bir değişiklik böyle bir felaketin önüne geçebilir.” değerlendirmesinde bulundu.