Rusya’da dondurucu soğuklar can almaya devam ediyor: 123 ölü

150

Rusya’nın Merkez bölgelerinde eksi 30 derece ve Sibirya bölgesinde eksi 50 dereceye kadar düşen soğuklar can almaya devam ediyor. Rus basınına bilgi veren Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Aralık ayının ortalarından bu yana ölü sayısının 123, yaralı sayısının bin 745 ve hastaneye kaldırılanların sayısının ise 833’e ulaştığını kaydetti.

Fobos Meteoroloji Merkezi Başkanı İgor Klanişen, Çarşamba gününden itibaren Moskova’da hava durumunun eksi 25’lerden eksi 10’lara kadar ineceğini de belirtti.

Fobos uzmanı Vadim Zavodçenkov ise Şubat ayının ortalarında Moskova’da tekrar dondurucu soğukların geri geleceği konusunda uyardı. Tüm Rusya genelinde havaların çok soğuk olacağını kaydeden Zavodçenkov, “Asıl Rus kışı Şubat’ta geliyor. Moskova’da eksi 25 bekliyoruz.” dedi.

Sibirya’nın Tuva bölgesinde 3 bin kişi termik santralde yaşanan arıza nedeni ile zor günler yaşıyor. Acil Durum Bakanlığı yetkilileri okul ve hastanelerde tahliye merkezleri oluşturdu. Bölgeye yardım malzemeleri taşıyan uçaklar gönderildi.

Tuva ve Hakasya cumhuriyetleri, Kolım, Povoljye, Çelyabinsk, Tyumen, Priangaryae ve Güney Ural bölgelerinde okulların dondurucu soğuklar nedeniyle tatile çıktığı belirtildi.

Sibirya’nın İrkutks kent Havalimanı’nda uçak seferlerinde ise gecikmeler yaşanıyor.

Rusya Devlet Tıp Tedavisi Araştırma Merkezi Başkanı Sergey Baytsov’a göre ölümlerin fazla olması daha çok alkol alarak dışarı çıkan vatandaşlardan kaynaklanıyor. Rus yetkili vatandaşların alkollü olarak soğuk havada dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor. Rus uzmana göre kalp ve damar hastalığı olanlar da soğuk havalarda dışarıda kalmamalı.