Fransız aktris Bardot: Filleri öldürürseniz Rus vatandaşı olurum

481

Fransız ünlüler farklı gerekçelerle Rusya vatandaşı olmak için sıraya girdi. Servet vergisinden kaçmak için Rus vatandaşlığına başvuran ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün yıldırım hızı ile imzalayarak yürürlüğe koyduğu aktör Gerard Depardieu'nun ardından, hayvan hakları savunucusu ünlü aktris Brigitte Bardot da Rusya vatandaşlığına geçmekle tehdit etti.

1960’lı yılların sinema yıldızı Bardot yayınladığı bildiri ile, Lyon hayvanat bahçesinde bulunan hasta iki filin öldürülmesi durumunda Rusya vatandaşlığına geçeceğini açıkladı. Bölge valiliği verem oldukları ve tedavi edilemeyecekleri gerekçesi ile iki filin öldürülmesi kararı almıştı.

Depardieu’nun Rusya vatandaşlığına geçmesini desteklediğini kaydeden Bardot, Fransa’yı hayvan mezarlığına dönüşmekle eleştirdi. Putin’in, Fransız yöneticilerden daha çok hayvan sever olduğunu belirten Bardot, “Çok insani olduğunu düşünüyorum. Ne zaman kendisinden yardım istesem, destek verdi. Bizim başkanlarımızdan daha çok hayvanları koruyor.” dedi.

Rus basınında yer alan haberlere göre Bardot, yavru fokların avlanmasını yasaklayan Putin’in gönlündeki başkan olduğunu ifade etti.

Kremlin, Putin’in onayı ile dün Fransız aktör Depardieu’ya Rusya vatandaşlığı vermişti. Fransa hükümeti zenginlere yüzde 75 gelir vergisi önermişti. Rusya’da ise sabit yüzde 13 vergi oranı bulunuyor.