Depardieu'nin Rusya vatandaşı olması internette dalga konusu oldu

596

Ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu’nin Rus vatandaşlığına geçtiğinin açıklanması ile birlikte sanatçı espri malzemesi oldu. Depardieu'nin bir anda Rusyalı oluvermesi çeşitli karikatürlerle anlatılarak sosyal paylaşım sitelerinde geniş tartışmalara yol açtı.

Dikkat çeken karikatürlerin birinde Depardieu üzerinde geleneksel Rus kıyafeti ve eline de balalayka adlı Rus müzik aletini tutarak çizildi. Böylelikle Fransız sanatçının Rus masallarının tembel karakter olarak bilinen Yemelya'ya benzetilmeye çalışıldı.

Putin, 3 Ocak'ta imzaladığı kararnameyle ünlü Fransız aktöre Rusya vatandaşlığı vermişti. Depardieu, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin zenginlerden daha fazla vergi almayı amaçlayan Varlık Vergisi'ne sert tepki göstererek Fransız vatandaşlığından çıkacağını açıklamıştı. Ünlü aktör vatandaşlık için Belçika, Karadağ ve Rusya'yı düşündüğünü de belirtmişti. Fransa Başbakanı Jean Marc Eyro'nun, Depardieu'nin bu kararını 'zavallı ve aşağılık eylem' olarak nitelendirerek eleştirmişti. Depardieu 45 yılda Fransa'da 145 milyon Euro vergi ödediğini belirterek bu eleştirilere karşı çıkmıştı.