Rusya’da yılbaşı tatilinde çıkan yangınlarda 448 kişi öldü

158

Rusya genelinde 10 gün süren yılbaşı tatilinde çıkan 4 binin üzerinde yangında 448 kişi yaşamını yitirdi. Genelde yangınların alkol ve yanlış ısınma yöntemlerinin kullanılmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı’ndan Yuri Deşevih konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Yeni Yıl tatilinde çıkan yangınlarda ölü sayısının geçen yıla göre yüzde 20 oranında azaldığını söyledi.

Yangın sayısının da yüzde 17,8 oranında düştüğünü ifade den Deşevih, “4200 yangın çıktı. Ölüm oranları ise yüzde 21,8 azalarak 448’e düştü.” dedi.

Rusya’nın Komi, Samara, Volgograd ve Kirov bölgelerinde çıkan yangınlarda ölümler artarken, Mordovya, Çuvaşya ve Orenburg bölgelerinde ise yangın sayılarında artış yaşandı.

Rus yetkili yangınların önemli bir kısmının kırsal kesimde çıktığını, genelde alkol ve yanlış ısınma yöntemlerinin kullanılmasından kaynaklandığını ifade etti.

2012 genelinde ise yüzde 3,3 oranında düşen yangın sayısı 162 bin 510 olarak kayıtlara geçti. Yangın nedeni ile ölüm sayısı ise yüzde 3,7 azalarak 11 bine düştü.