Son on yılda 2,7 milyon kişi Rus vatandaşı oldu

396

Rusya'da son 10 yılda toplam 2 milyon 700 bin yabancı Rus vatandaşlığına alındı.

Rusya Federal Göçmen Servisi (FMS) Başkanı Konstantin Romodanovski, son yıllarda vatandaşlıkla ilgili yapılan mevzuat değişikliğinin yabancıların Rusya vatandaşı olmalarını hızlandırdığını söyledi.

FMS Başkanı, "2002 yılında ‘Rusya Federasyonu Vatandaşlığı’ ile ilgili federal yasa yürürlüğe girdi. Bunun ardından, 2002 yılından itibaren 2 milyon 700 bin kişi Rus vatandaşlığına alındı." bilgisini verdi.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden gelen kişilerin daha fazla oran olduğuna işaret eden Romodanovski, "Rus vatandaşlığına alınan kişilerin yüzde 90'ı BDT ülkelerinden gelenler. Yaklaşık yüzde 1'i ise Avrupa ve Amerikalı vatandaşlar." şeklinde konuştu.

Son olarak ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu, ülkesinde ağır vergileri protesto ederek Rusya vatandaşı olmuş; bir diğer Fransız aktris Brigitte Bardot da hayvan haklarına saygı gösterilmezse Rusya vatandaşlığına geçmekle tehdit etmişti. Rusya azalan nüfusun dengelenmesi ve kalifiye eleman açısından vatandaşlığa geçişleri teşvik ediyor.