Rusya yönetimine her gün 10 bin sanal saldırı yapılıyor

110

Rusya Devlet Başkanlığı, parlamento alt ve üst kanatları Duma ve Federasyon Konseyi’nin web sitelerine her gün 10 bine yakın hacker saldırısı yapıldığı kaydedildi. Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırılara karşı etkili mücadele etmek için resmi iç istihbarat FSB’ye özel sistemin kurulması talimatında bulundu.

Resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesi, Rus güvenlik görevlilerinin her gün hacker saldırısıyla karşılaştığını belirtti. Haberde, “FSB’ye göre, sadece Devlet Başkanlığı, Duma ve Federasyon Konseyi’nin web sitelerine her gün 10 bine yakın hacker saldırısı yapılmakta. Güvenlik görevlilerine göre, benzer yasadışı eylemlerin ana amacı, ilgili enformasyon sistemlerinin çalışma gücüne zarar vermek.” ifadeleri yer aldı.

Gazeteye göre, yabancı istihbarat güçlerinin gizli askeri, siyasi ve ekonomi niteliğindeki bilgilere yönelik ilgisi de artıyor. Yazıda, “Onlar en çağdaş teknolojiler kullanarak gizli bilgilere ulaşmaya çalışıyor.” denildi.

Rus banka kurumlarına ait web sitelerinin de hacker saldırılarına maruz kaldığına işaret eden gazete, terör çetelerinin site ağlarına sızmasından güvenlik görevlilerinin büyük endişe duyduğunu da kaydetti.

Hacker saldırılarına daha etkili mücadele edilmesi için Devlet Başkanı Putin 15 Ocak tarihli imzaladığı kararnameyle özel bir sistemin kurulması hususunda FSB’ye talimat verdi. Çalışmalar bağlamında Devlet Başkanlığı sitesine hacker saldırısı gerçekleştiren Krasnoyarsk kentinde oturan bir gencin (30) yakalandığı da belirtildi. FSB tarafından tespit edilen gence 4 yıl hapis cezası verilebilir.