Rusya’da sarhoş polis ortalığı savaş alanına çevirdi

205

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir polis memurunun kullandığı araç, kavşakta duran diğer araçlara çarptı. Kazada bir kişi hayatını kaybederken, ortalık savaş alanına döndü.

Başkent Moskova’da bulunan Leninskiy caddesinde gerçekleşen kazada, alkollü olduğu öğrenilen polis memurunun kullandığı “Rаnge Rover” marka cip, aşırı hız sonucu kontrolünü kaybederek önündekiiki araca çarptı. Ardından bir troleybüs’e çarpan cip güçlükle durabildi. Bir kişinin hayatını kaybettiği kazada, iki kişi de hafif yaralandı.

Kazayla ilgili basına açıklama yapan bölge polisi, kazada hafif yaralanan polis memurunun sarhoş olduğunu bildirdi. Açıklamada, kaza yapan polis memurunun tedavisinin ardından gözaltına alındığı ve hakkında ceza kanunun 264 numaralı “trafik kurallarını ihlal ve transport aracını kötüye kullanmak” suçundan soruşturma açıldığı bildirdi.

Rusya’da her yıl, karayollarındayapılan kazaların büyük bir kısmı aşırı alkol yüzünden gerçekleşiyor. Yılda yaklaşık 1 milyon kişinin alkollü araç kullanırken yakalandığı Rusya’da, kazaların önüne geçebilmek için yeni yasa çalışmaları devam ediyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz dönem açıklama yapan Dimitri Medvedev, yeni yasayla birlikte, alkollü olarak ölümlü kazaya neden olan sürücülerin 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması ve yaklaşık 12 bin 500 avro para cezası verilmesini önermişti.