Rusya’da grip alarmı

116

Rusya’nın Başkenti Moskova grip salgınıyla boğuşuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Leonid Peçatnikov, salgın tehlikesiyle ilgili kritik eşiğinin aşıldığını söyledi.

Konuyla ilgili interfax’a açıklama yapan Peçatnikov, solunum yolları ve grip’ten kaynaklanan hastalıkların boyutunun, geçtiğimiz yıla göre yüzde 14 daha fazla olduğunu ifade etti. Başkan Yardımcısı, “Eminim, bunu tüm ailelerin en az bir ferdi hissetmiştir.” şeklinde konuştu.

Başkentte 47 bin çocuk hasta

Rusya Toplum Sağlığı Baş Uzmanı Dr. Genadiy Onişenko ise, basına yaptığı değerlendirmede, viral enfeksiyon ve gribe yakalanma oranının Moskova’da yüzde 9,8’e yükseldiğini, kayıtlı 80 bin 618 hastanın 47 bin 680’inin çocuk olduğunu açıkladı.

Hastalığın 19 şehirde oldukça yüksek olduğunu ifade eden Onişenko, Novosibirsk bölgesinde 38%, Yaroslav’da 26%, Saratovda 13% ve St. Petersburg’da halkın yüzde 9,6’sının hastalığa yakalandığını aktardı. Başkir’de ise halkın yüzde 61’i salgın hastalıklarla boğuşuyor.

Gripten korunma yolları

Uzmanlar, gripten korunmak için dengeli beslenmenin şart olduğunu vurguluyor. Özellikle taze sebze, meyve, süt ve meyvenin insan vücudundaki direncin artmasına yardımcı olduğu belirten uzmanlar, aşırı stresten ve sigaradan uzak durulması gerektiğini ifade ediyor.