Rusya’da meteor yağmuru; 514 yaralı, okullar tatil

1104

Rusya’nın üç ayrı bölgesi ve Kazakistan’da etkili olan meteor yağmuru nedeni ile 514 kişi yaralanırken, Çelyabinsk, Sverdslok ve Tümen’de okullar tatil edildi. Yaralıların büyük çoğunluğunun kırılan camlardan kaynakladığı belirtiliyor.

Rusya Acil Durum Bakanlığı yetkilileri meteor parçalarının şok dalga oluşturduğu ve ses bombası gibi binaların çatılarının yıkılmasına ve camların kırılmasına neden olduğunu açıkladı.

Ural Bölgesi Devlet Üniversitesi iki günlüğüne eğitime ara verirken, binanın çatısının tamamen yıkılmadığı, kısmen zarar gördüğü kaydedildi. Çelyabinsk bölgesinde bazı hastaneler ve spor kompleksleri de zarar gördü.

Nükleer santraller etkilenmedi

Inter-RAO Eneji şirketi bölgede bulunan Yujnouralskaya santralinin pencerelerinin kırıldığını, ancak fonksiyonlarının sürüdüğünü kaydetti. Rusya nükleer enerji ajansı Rosatom bölgede bulunan santrallerinin küçük çaplı etkilendiğini, çalışmaların ise zarar görmeden devam ettiği açıkladı. Bölgede radyasyon seviyesinde de herhangi bir değişim gözlemlenmedi.

Meteorun etkili olduğu bölgelerde 20 bin üzerinde acil durum bakanlığı görevlileri çalışmalara başladı.

Tek parça meteor yanarak parçalandı

Rusya semalarında etkili olan meteorun tek parça mı, yoksa çok sayıda küçük parça meteor mu olduğu ile ilgili incelemeler sürüyor. Rusya Acil Durum Bakanlığı Basın Sözcüsü Yelena Smirnih, “Farklı veriler gösteriyor ki tek parça meteor dünya atmosferine girdiğinde parçalandı ve küçük parçalar halinde düştü.” dedi.

Medvedev: Sadece ekonomi değil, dünyamız da korumasız

Krasnoyarsk bölgesinde düzenlenen ekonomik forumda konuşan Medvedev, meteor yağmurunun forumun sembolü olduğunu ifade etti. Medvedev, “Ümit ediyorum ki çok büyük zararları olmaz. Ancak bu gösteriyor ki, sadece ekonomi değil, dünyamız da korumasız.” dedi.

2012 DA14 astroit değil

Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) yapılan açıklamada bugünlerde dünyaya yakın geçecek 2012 DA14 astroitin parçaları olmadığını açıkladı. ESA’nın açıklamasına göre Rusya’ya düşen meteorlarla DA14’le bağlantılı değil. 50 metre büyüklükte olan DA14’ün 27 bin kilometre mesafeden geçmesi öngörülüyor. NASA’ya göre astroitin dünyaya çarpması durumunda 1945’te Hiroşima’ya atılan bombanın bin katı daha büyük bir etki oluşturacağı tahmin ediliyor.