Putin de imzaladı; Rusya’da sigara kamusal alanda yasak

198

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kamusal alanda sigara içilmesini yasaklayan kanunu onayladı.

1 Haziran 2013’ten itibaren yürürlüğe girecek yasaya göre, hükümet binalar, sağlık hizmetleri verilen binalar, eğitim kurumları, kültür merkezleri, spor tesisleri ve toplu taşıma araçlarında sigara içilmesi yasak.

Aşamalı olarak yasak sınırı genişleten yasaya göre, kafe, restoran, tren ve oteller bir yıl sonra yasak kapsamına alınıyor.

Yeni yasa sigara ile ilgili tüm reklamlara da yasak getiriyor. Sigara üreticileri kamuoyu yararına olan organizasyonlara ya da spor faaliyetlerine de sponsor olamıyor.

Yeni yasa tütün ürünlerinin dükkanlarda sergilenmesine de sınır getiriyor. Haziran 2014’den itibaren küçük büfelerden sigara satışı yasaklanıyor. Sigara fiyatları için de en az 40 ruble (1,30 dolar) asgari fiyat öngörülüyor.

Rusya 2008’de Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü sigara ile mücadele konvansiyonunu imzalamıştı. Moskova bu çerçevede 2015’e kadar sigara kullanımını daha da zorlaştıracak düzenlemeler yapmayı sürdürecek.

Kamuoyu Araştırma Şirketi Levada’nın yaptığı çalışmaya göre Rusya halkının yüzde 75’i kamusal alanda sigara yasağını destekliyor. 2011 verilerine göre Rusya’da gelişkinlerin yüzde 40’ı düzenli olarak sigara kullanıyor. Rusya’da sigara içen bayanların oranı ise yüzde 20 ile gelişmiş ülkelerin en yüksek seviyesinde.