Rusya’da bir kadın kocasına kavuşmak için falcıya 50 bin dolar kaptırdı

162

Rusya’nın kuzeyindeki Murmansk kentinde ilginç bir dolandırıcı hikayesi yaşandı. Kendisini terk eden kocasının geri dönmesi için K.Nina (26) isimli genç kızın 1,5 milyon ruble (50 bin dolar) verdiği falcı dolandırıcı çıktı.

Eşine tekrar kavuşması için falcılarla ilgili uydudan yayın yapan Rus kanalını sürekli takip eden Nina, televizyondaki ilan üzerine Yevgenia adlı bir falcıyı arayarak anlaştı. Falcıya dertlerini sıralayan Nina, “Hayatım feci bir durumun eşiğine geldi. Güzel işim, otomobilim, evim ve eşim varken, ayrıca çocuk beklerken her şey birden kötüye gitmeye başladı. İş yerimde sorunlar çıktı, kocam beni terketti. Annem hastalandı ve ben erken doğum yaptım.” Diyerek başına gelen üzücü olayları anlattı.

Falcı ise, kadının her şeyine kavuşması için bir kaç seanslık “tedavi” önerdi. Dolandırıcının tuzağına düşen Nina, 1,5 milyonluk seans paralarını ödemek için evini ipotek ederek bankadan kredi aldı. Annesi ve ninesi de mali destekte bulundu.

Daha sonra dolandırıldığını farkeden Nina’nın peşini bırakmayan falcının bu sefer tüm aile ve yakınlarına “büyü” yapacağıyla ilgili tehditte bulunduğu iddia edildi. Olay Rus basınında yer alırken, Murmansk Bölge Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, dolandırıldığı iddia edilen kadının polise mutlaka başvurması gerektiğini kaydetti.

Rusya’da falcıların yıllık geliri 2 milyar dolar

Rusya’da falcı ve büyücü sayısının doktor ve bilim adamı sayısını geçmeye başladığı da biliniyor. Ülkede kanser hastalarının doktordan önce falcının kapısını çalması da yaygın hal alıyor. Falcıların yıllık gelirinin iki milyar doları bulduğu bildiriliyor. Rus parlamentosu son olarak sertifikası olmayan falcılara reklam yasağı getirmişti. Rusya’da gerekli izinler alınarak falcılık yapılmasında herhangi bir engel bulunmuyor.

Kommersant yayın grubuna ait Ogonyok dergiye göre, Rusya’da faaliyet gösteren falcılar ve büyücüler parlamento alt kanadı Duma milletvekillerini de endişelendiriyor. Dergiye konuşan Rusya Bilimler Akademisine bağlı Psikoloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Andrey Yuryeviç, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, bugün Rusya’da yaklaşık 800 bin kişi falcılık, büyücülük, astrolog ve bu gibi işlerle uğraşıyor. Bunun yanında ülkede sadece 600 bin doktor ve 400 bin bilim adamı var” diyerek endişelerini aktarmıştı.