Rusya'da yangın: 5 kişilik aile yok oldu

44

Rusya'nın Çelyabinski bölgesinde meydana gelen yangında bir aile faciası yaşandı. Bölgenin Kartalı kentindeki bir ahşap evde çıkan yangında üçü çocuk 5 kişilik aile yaşamlarını yitirdi.

Rusya Acil Durum Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yangın bir katlı eski ahşap evde meydana geldi. Ev sobayla ısıtılıyordu. Yangın 50 metrekarelik bir alanı kapladı. Yangında bir erkek, bir kadın, 2,6 ve 7 yaşlarında üç kız çocuğunun cesedi bulundu." bilgisi verildi.

Yangın söndürülme çalışmalarında 12 itfaiye eri ve 2 araç kullanıldı. Çelyabinski Bölge Emniyet Müdürlüğü, yangının nedenleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "İlk belirlemelere göre, soba kullanılırken yangın güvenliğiyle ilgili kurallar ihlal edilmiş. Mutfakta çıkan yangın daha sonra tüm evi kapladı. Yangın gece geç saatlerinde meydana geldi." denildi.

Dikkatsizlik, sigara, alkol ve yangın güvenlik kurallarının ihlal edilmesi nedeni ile Rusya’da sıklıkla ölümle sonuçlanan yangınlar yaşanıyor. Rusya Acil Durum Bakanlığı verilerine göre Ocak-Eylül 2012 döneminde çıkan 115 bin yangında 7 bin 700 kişi yaşamını yitirdi. Yangınların toplam ekonomik maliyet ise 10 milyar ruble (3,3 milyar dolar).