Rusya'da yabancılara ücretsiz sağlık hizmeti

703

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ülkede bulunan yabancı vatandaşlar için geçerli olacak yeni yasayı onayladı. Buna göre, Rusya’da yaşayan Türk vatandaşları da acil durumlarda hastanelerden ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Başbakan Medvedev tarafından imzalanan yasaya göre, Rusya’da geçici veya daimi olarak bulunan yabancı vatandaşlar, ani hastalık, şiddetli kronik vakalar veya hayati tehlikenin bulunduğu durumlarda, tüm bölgelerdeki hastanelerden ücretsiz olarak yararlanabilecek. Rusya’da sağlık sigortası bulunan yabancı vatandaşlar ise sağlık sigortalarının kapsamı içinde ücretsiz sağlık hizmetleri alabilecek.

Kabul edilen yeni yasa, ülke hastanelerinde bulunan ambulansların durumunu da düzenliyor. Buna göre, Rusya hastanelerindeki ambulanslar, ani vakalarda, travma, zehirlenme ve benzeri durumlarda çağrıldıkları anda acil olarak olay yerine gidecek. Devlete ve belediyeye ait ambulans hizmetleri için yabancı vatandaşlardan ücret istenmeyecek. Acil olmayan durumlarda ise hizmet bedeli talep edilebilecek.

Acil olmayan vakalar, veya planlı sağlık hizmetlerinde, sağlık sigortası kapsamında veya özel anlaşma hükümlerine göre sağlık hizmetlerinden ücret alınacak. Hastaneler, yabancı vatandaşlara alacağı ücret karşılığında vereceği hizmeti garanti eder bir belge sunacak ve alacağı bedeli ilgili kişiye önceden bildirecek. Yabancı vatandaşlar da, alacağı sağlık hizmetinin bedelini ödeyeceğine dair yazılı bir anlaşma imzalayacak.

Sağlık hizmeti konusunda yapılan tüm hizmetler ilgili kişilerin adresine ayrıntılı bir şekilde gönderilecek. Verilen sağlık hizmetleriyle ilgili herhangi bir anlaşmazlık durumunda ise, sorun Rusya Federasyonu hukuk kuralları çerçevesinde çözülecek. Yasada ayrıca, yeni getirilen kuralların uluslar arası anlaşmalar çerçevesinde şekillendirildiğinin de altı çiziliyor.

Geçtiğimiz yıl konuyla ilgili olarak açıklama yapan Rusya Başbakan yardımcısı Dimitri Rogozin, Rusya’ya giren yabancı vatandaşlarına verilen hizmetin devlet bütçesinde önemli bir açık oluşturduğunu, bu yüzden yabancılara sağlık sigortası zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söylemişti.