“Rus hackerlar bayan Obama’nın bilgilerini ele geçirdi”

148

Aralarında ABD başkanı Obama’nın eşinin de bulunduğu bir grup ünlü politikacı ve sosyete yıldızının kişisel bilgileri bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. Bilgileri internetteki bir sitede yayınlayan hackerların Rus olduğu tahmin ediliyor.

Hilary Clinton, Mitt Romney, Arnold Schwarzenegger, Britney Spearsve Beyonce gibi Türk kamuoyunun yakından tanıdığı bir çok ünlü isme ait kredi kartı, adres ve telefon bilgilerini yayınlayan korsanları yakalamak için, ABD güvenlik birimlerinin harekete geçtiği açıklandı.

Bilgileri internette yayınlayan Hacker’lar Rusça olarak: “Merhaba Dünya. Biz masumuz. Amacımız, depomuzda bulunan birçok hileden birini sizlere göstermekti.” mesajı yayınladı. Siteyi şu ana kadar 426 bin kişi ziyaret etti.

Rus hackerlardan şüpheleniliyor

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan ABD özel kuvvetler birimi, saldırının kaynağına ulaşılmaya çalışıldığını, Los Angeles istihbarat birimi ve FBI’ın saldırganları ortaya çıkarılması için görevlendirildiğini belirtti. ABC news ise ABD’li güvenlik güçlerinin öncelikle Rus hackerlardan şüphelendiği ve çalışmaların bu yönde olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde de ismi bilinmeyen bir hacker, içerisinde Eski Dış işleri Bakanı Hilary Clinton’unda bulunduğu 10’a yakın ünlü Amerikan vatandaşına ait kişisel bilgilerin elinde olduğunu açıklamıştı.