Putin'in desteği sonuç verdi; Amur Leopar nüfusu artıyor

655

Rusya’nın Vladivastok bölgesinde yaşayan ve soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Amur Leoparlarının sayısının uzun bir süreden sonra ilk kez yükselmeye başladığı ve 50’yi bulduğu bildirildi.

Doğal yaşam ve hayvanların korunmasına öncelik veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, soyları tükenmekte olan Amur Leoparlarının yaşamlarının korunması için yapılan çalışmalara destek veriyor.

Konuyla ilgili olarak, Rusya Bilimler Akademisi ve Doğayı koruma Derneği (WWF) Rusya şubesi ortak basın toplantısı düzenledi. Leoparların sayısında son 5 yıl içinde 1,5 kat artış olduğu ifade edilen açıklamada, günümüzde tüm dünyada 48-50 arası Amur Leoparının yaşandığı kaydedildi.

WWF Rusya Amur bölgesi Sorumlusu Yuri Darman, leoparların izlerine geçtiğimiz yıl en çok Çin sınırında ulaştıklarını söyledi. Konuyla ilgili olarak Rusya ve Çin’in ortak işbirliğine gitmesi gerektiğini kaydeden Darman, “İki ülke arasında 6 bin kilometre kare genişliğinde ortak bir milli orman oluşturabilir. Böylece koruma altına alınan Leoparların sayısının 70 ila 100 arasında yükselmesine yardımcı olabiliriz.” dedi.

Oldukça değerli olan kürkü ve Habitat’ta yaşanan değişiklikler yüzünden soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Amur Leoparları, genelde Rusya’nın uzak doğu bölgeleri ve Çin sınırında yaşamlarını sürdürüyor.