Rusya’da her yıl 200 ayı kaçak avcıların kurbanı

100

Uluslar arası Vahşi Yaşamı Koruma Vakfı (IFAW) Rusya’nın Çukotka bölgesinde her yıl 200’e yakın kutup ayısının avcıların kurbanı olduğunu açıkladı.

Vakfın Rusya Başkanı Maria Vorontsova, Çukotka bölgesinde kutup ayısı popülasyonun çok kötüye gittiğini, bölgede en fazla bin 500 civarında kutup ayısı kaldığını söyledi.

Arktik bölgesinde Kara Denizi ve Laptev Denizi bölgesinde kutup ayı popülasyonu ile ilgili net verilerin olmadığına değinen Rus yetkili, “Diğer bölgelerde kutup ayısı avlanmasına yönelik bir sorun henüz tespit edilmedi.” uyarısında bulundu.

resim tanımı girin

Arktik bölgesinde toplamda 5-6 bin civarında kutup ayısının yaşadığı Rusya’da 1957’den bu yana avlanma yasak. Rusya avlanmanın serbest olduğu Kanada’dan ayı derisinin ithalatının yapılmasına ise izin veriyor.

Çevreciler Rus avcıların 30 bin ruble (1000 dolar) karşılığında Kanada sertifikası aldığı ve bölgede av yaptığını iddia ediyor. Ayı postu piyasada 1 milyon rubleye (30 bin dolar) alıcı bulabiliyor. Vorontsova’ya göre son on yılda dünya genelinde 30 binden fazla ayı postunun satışı gerçekleşti.

Kutup ayılarının dünya genelindeki popülasyonu ise 21 bine gerilemiş durumda.

Rusya ve ABD dünya çapında ayı postu ticaretinin yasaklanması için girişim başlatmıştı. Bangkok’ta 7 Mart’ta gerçekleşen “Uluslar arası Vahşi Yaşamı Koruma Konferansı’nda” yüzlerce hayvan türü koruma altına alınırken, ayı postu ticareti yasaklanamadı. Toplantıda 38 ülke yasağa destek verirken, 42 ülke karşı çıktı. 46 ülke ise çekimser oy kullandı.