Rus vatandaştan gelmeyen bahara çıplak protesto

166

Rusya’da son günlerde aşırı soğuk havalar nedeniyle yaşanan ilginç olaylara bir yenisi daha eklendi.

Moskova’da Rusya Meteoroloji Merkezi binası önünde soğuk havaya rağmen tıpkı plajdaki gibi mayo ve güneş gözlüğüyle bir vatandaş tek başına eylem yaptı. Bir elinde kokteyli yudumlayan eylemci, diğer eline de baharın gelmesi için, “Bir An Önce Yaz Gelse” yazılı pankart taşıdı.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de, 26 Mart’ta birçok Rusyalı gibi son günlerde aşırı soğuk hava ve kar yağışına şaşırdığını ima ederek, baharı özlediğini yazmıştı. Kendi makinesiyle yükseklikten çektiği karlı, buzlu Moskova’nın fotoğrafını Facebook ve Twitter sayfasında paylaşan Medvedev, “Ne zaman bahar gelecek bilemiyorum ki?” diyerek özlemlerini paylaşmıştı.

Mart ayı sonlarında Rusya, Maslenitsa şenlikleri ile baharı kutlarken kar, tipi ve dondurucu soğukların dönüş yapması her kesi şaşırttı. Resmi Rossiya-24 televizyon kanalına konuşan Rusya Meteoroloji Merkezi Başkanı Roman Vilfand, “Önümüzdeki günlerde olası ciddi bahar süreçlerini henüz tahmin edemiyoruz. Bahar Nisan ayına kaldı.” duyurusunu yapmıştı. Dojd televizyon kanalı, Moskova ve çevre bölgesinde soğuk havanın en az 1 hafta daha devam edeceğini belirtiyor.