Rusya’da tramvay yolcularına ücretsiz internet

69

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde internet kullanıcılarını sevindirecek bir uygulama başlatıldı. 3 Nisan tarihinden itibaren başlatılan uygulamada şehirde bulunan 10 adet tramvayda kablosuz internet erişimi(wi-fi) sağlanacak.

Ücretsiz internet hizmetini yerinde denemek ve test etmek isteyen St. Petersburg Ulaştırma Komitesi Başkanı Stanislav Popov “Wifi-Tramvay” olarak adlandırılan araçların ilk misafirlerinden oldu.

Uygulamadan memnun kaldığını dile getiren Stanislav Popov “Bu uygulamanın birçok iyi yanları var. Artık isteyen herkes direk olarak tramvayda haber okuyup, trafik durumunu kontrol edebilir veya diğer internet gerektiren uygulamaları kullanabilir. Umuyorum “Wifi-Tramvay” sayıları 2013 yılı sonuna kadar yükselecek.” açıklamasında bulundu.

Tramvaylarda internet, 3G teknolojisi aracılığıyla sağlanıyor. Yolcular Wifi donanımına sahip herhangi bir cihazdan internete erişebiliyor. MTC firması tarafından sağlanan uygulamada şimdilik internet hızı maksimum 7.2mb/saniyede. Uzmanlar yolcuların kullanımına bağlı olarak, eğer yetersiz kalırsa ileride bu hız limitini yükseltebilecek.

Uygulama şimdilik 43, 45 ve 100 numaralı tramvaylarda bulunuyor.

Eylül ayının sonuna kadar bu şekilde devam edecek olan pilot uygulama, popülaritesini artırırsa sadece tramvaylarda değil şehirdeki tüm otobüs, troleybüs ve minibüslerde de uygulanmaya başlayacak.