Rusya'da trafik kazalarına karşı yollar kutsandı

104

Rusya’da, ülkenin en büyük sorunlarından biri olan trafik kazalarının önüne geçmek için ilginç bir yöntem uygulamaya kondu. Buna göre, anlaşmalı papazlar yoldan geçen araçları kutsayarak olası bir trafik kazasının önüne geçmeye çalışacak.

Moskova’nın Kuzey doğusunda bulunan Kostroma bölgesi polis merkezi, bölgede en fazla trafik kaza yaşanan yerlerinde Papaz görevlendirilmesi için bölge Patrikliğiyle anlaşmaya varıldığını açıkladı. Papazların ilk olarak Kostroma-Sudiclav ilçe sınırında görev alacaklarını bildirildi. Sadece mart ayında gerçekleşen üç trafik kazasında 3 kişi ölürken, 8 kişi de yaralandı.

Ayrıca bölge polis merkezinden yapılan açıklamada; “Kostroma ve Ostrovsk bölge polis merkezleri, bölgedeki kaza merkezlerini belirledi ve Aziz Troitski Papazı Sergey Kuzmin’i bölge yollarını kutsal suyla kutsaması ve dua etmesi için davet etti. Bu sayede bölgeden geçen araç sahiplerinin bölgede kural ihlali yapıp günaha girmemelerine yardımcı olacak” denildi.

Bölgede görev yapan polisler, dua seremonisi sırasında bir çok şoförün araçlarını durdurduğu, kendilerini ve arabalarını kutsal suyla kutsaması için papazdan rica ettiklerini ifade edildi.

Rusya’da uzaya gönderilecek füzeler, yeni üretime konulan silahlar ve askerler kutsanıyor.