Rusya’da olimpiyat öncesi 2 bin sokak köpeği itlaf edilecek

162

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi’de yapılacak 2014 Kış Olimpiyat Oyunları öncesi 2 bin 28 adet sokak köpek ve kedisinin itlaf edilmesi kararlaştırıldı. Rus hayvanseverler karara sert tepki gösteriyor.

Devlet ihale kurumu RosTender web sitesinde sokak hayvanlarının telef edilmesiyle ilgili ihale açıldığı kaydedildi. İhaleyi kazanan firmanın, Olimpiyat öncesi Soçi bölgesinde 2 bin 28 köpek ve kediyi yakalayarak telef etmesi gerekiyor. Yabancı konukların rahatsız olmaması için öngörülen bu “sokak temizleme” çalışmalarının 2015 yılına kadar da sürmesi planlanıyor. RosTender, bu çalışmalar için ilgili firmaya 1,7 milyon ruble tahsis ediyor.

Parlamento alt kanadı Duma milletvekili Sergey Krivonosov alınan kararla ilgili, “Sokaklarda hayvanların dolaşmaması lazım. Dünya kamuoyu önünde bir yükümlülüğümüz var. Sokak hayvanlarının telef edilmesi, sorunun daha hızla çözülmesi yöntemi sayılıyor. Fakat en iyi yöntem de sayılmaz, daha insancıl bağlamda hayvan barınaklarının sayısını artırmak doğru olurdu.” eleştirisi getirdi.

Hayvanseverler çözüm için Türkiye’yi örnek gösterdi

Karara tepki gösteren Rus hayvanseverleri, sokak köpek ve kediler için barınakların yapılması ve belediyenin özel alan tahsis edilmesi için imza kapmanyası başlattı.

Basına konuşan çevreci Tatyana Tribrat çözüm için Türkiye’de yapılan çalışmaları örnek göstererek, “Daha uygar yöntemler var. Türkiye’de her sokak köpeği kısırlaştırıldı, markalandı ve belirli bir bölgede tutuluyor. Eğer biz de bunu Soçi’de 10 yıl önce yapsaydık şimdi Olimpiyat için hiç sorun olmayacaktı.” diyerek tepkisini dile getirdi.