St. Petersburg’da bir daireye 2750 yabancının ikamet kaydı yapılmış

185

Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da 275 yabancı vatandaşın registre (ikamet kaydı) için tek bir apartman dairesini kullandığı ortaya çıktı.

Bölge polis sözcüsü Darya Kazankova yaptığı açıklamada daire sahibi hakkında yasal işlem başlatıldığını, şahsın daha önce de benzer suçlar nedeni ile hakim karşısına çıktığını söyledi.

Rusya yasalarına göre, yabancıların ülkede 3 günden fazla kalmaları durumunda registre yaptırmaları gerekiyor. Misafiri ile ilgili sorumluluğu alan ev sahipleri yabancılara ikametgah izni verebiliyor.

Kaçak olarak yabancıların registre edilmesinin en az 5 yıl hapis cezası olsa da mahkemeler bugüne kadar bu yönde bir karar vermiş değil.

Kazanova ikamet kaydı olan 2750 yabancıdan hiç birinin belirtilen adreste yaşamadığını, bu tür yasal olmayan ikamet kaydı işlemlerinin göçmen bürosu ve polisin suçlularla mücadelesini engellediğini belirtti.

Sözcü Kazanova, Federal Göçmen Bürosu’nun benzer şekilde kayıt yaptırılan en az 100 daire belirlediğini, yabancıların bu tür kayıtlar için daire sahiplerine 1000-1500 ruble (32-47 dolar) ödeme yaptıklarını söyledi.