Kanser hastası Rus Türkiye'de şifa buldu

242

Ülkesinde bulunan hastanelerdeki imkansızlıklar nedeniyle tedavi için Türkiye'de gelen rektum kanseri 75 yaşındaki Rus teknisyen Teplov Vasiliy Ivanovich, Gebze'deki bir hastanede yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, Rusya'dan gelerek, kendilerine başvuran Ivanovich’in yapılan tetkiklerde kalın bağırsak rektum kanseri olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

İncelemelerde hastalığın ileri evrede olduğunu belirlediklerini ifade eden Çakmakçı, ameliyattan önce kemoterapi ve radyoterapi tedavisiyle tümörü küçülttüklerini, daha sonra da robot kullanarak kolon ile rektum rezeksiyonu yaptıklarını belirtti.

Çakmakçı, çok detaylı, zor ancak iyi seyreden bir ameliyat gerçekleştirdiklerini anlatarak, robotik cerrahinin özellikle kanser ameliyatlarında önemli avantajlar sağladığını vurguladı. Rektumun tamamını çıkarmadan hastayı ameliyat ettiklerini dile getiren Çakmakçı, robotik cerrahinin olmaması durumunda ameliyatın başarılı sonuçlanamayacağını aktardı.

3 BOYUTLU TEKNOLOJİSİ

Prof. Dr. Çakmakçı, robotik ameliyat hakkında şu bigileri verdi:

"Görüntü, 3 boyutlu. Robot en küçük el titremelerini filtre edebiliyor. Kamerayı da robot kullandığı için cerrah hepsini kendisi kullanıyor. Robotun bugün içi belirgin yarar sağladığı ameliyatlar var. Şu anda pek çok alanda kullanıyoruz. Eminim ki 3-5 yıl sonra yararı çok daha belirgin olacak. Robotun yarar sağladığı en önemli ameliyatlardan biri rektum kanseri ameliyatı. Elimizin girmeyeceği boşlukta ameliyat yapıyoruz. Laparoskopi basamak sağladı ama hareketler o kadar kontrollü değil. Yine robot kadar hassas değil. Robot işe başka bir boyut kattı. Çok daha ayrıntılı görünüyor, küçücük damarlar kapatılabiliyor."

Robotik ameliyatın yüksek teknolojinin ürünü olduğunu belirten Çakmakçı, "Bulgaristan Romanya, Ukrayna, Azerbaycan'a baktığınızda bu teknoloji bir ya da iki adet var. Bizde epey var. Son 10-15 yıl içinde Türkiye’de sağlık teknolojisi gelişti, ciddi bir niteliksel ve niceliksel artış oldu" diye konuştu.

TÜRKİYE SAĞLIK HİZMETİ İHRACATÇISI OLDU

Çakmakçı, çevre ülkelerden Türkiye’ye hasta girişinin giderek arttığına dikkati çekerek, "Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Azerbaycan, Irak başta olmak üzere Kazakistan, Türkmenistan ve Rusya’nın uzak bölgelerinden de hastalar, tedavi için ülkemize geliyor. İngiltere gibi randevuya ulaşmanın 6-8 ay aldığı ülkelerden de tetkik ve hızlı tedavisini yaptırıp gitmek için gelenler var. Türkiye sağlık hizmet sunma açısından ihracatçı durumda" ifadelerini kullandı.

RUS HASTA IVANOVISCH

Rus teknisyen Teplov Vasiliy Ivanovich de hastalığı nedeniyle zaman geçirmeden ameliyat olması gerektiğinin kendisine söylendiğini ancak bunun teknolojik ve diğer imkansızlıklar nedeniyle ülkesinde mümkün olmadığını belirtti.

Bu nedenle zaman geçirmeden Türkiye’ye gelmeye karar verdiğini söyleyen Ivanovich, Rusya’da kanser hastası sayısının çok arttığını, tedavinin büyük bir problem olduğunu dile getirerek, "Çok sıra bekliyorlar. Ülkemde doktorlar iyi eğitimli fakat hastanelerdeki teknoloji Türkiye’nin çok gerisinde. Orada, robotik cerrahi ile ameliyat olmam hayal gibi bir şey. Bu imkanlar, sadece Moskova’da belli hastanelerde var. Daha önce tanıdıklarım Türkiye’de tedavi olmuştu, çok memnun kalmışlardı. Ben de onların tavsiyesi ile geldim" şeklinde konuştu.

Türkiye'deki hizmetten çok memnun kaldığını aktaran Ivanovich, Rusya’da herkese Türk doktorlarını ve hastanelerini tavsiye edeceğini sözlerine ekledi.