Rusya yaşlanıyor

348

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Rusya’da her 8 kişiden birinin yaşlı olduğunu açıkladı.

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Aleksi Vovçenko basına verdiği bilgide, Rusya vatandaşlarının yüzde 13’ünün 65 yaş üstünde olduğunu, dengenin bozulmasının ülke açısından tehlike oluşturacağını söyledi.

Uluslararası kriterlere göre, 65 üzeri nüfusun ülke nüfusuna oranı yüzde 7’yi geçerse o ülke nüfusu yaşlı sayılıyor.

Bakanlığa göre emekli olanların sayısı 16 yaş altındaki nüfustan 9 milyon daha fazla. Başka bir ifade ile 16 yaş altı nüfus emeklilerden yüzde 27,3 daha az.

Nüfusun her geçen gün yaşlandığı uyarısı yapan Vovçenko, “Her sekiz kişiden biri 65 yaş üzeri. Uluslar arası standartlara göre yaşlı bir nüfusumuz var.” dedi.

Rusya Federal Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat) mevcut trende göre, nüfustaki 60 yaş üstü oranın 2031 yılına kadar 28,9'a çıkacağını öngörüyor.

Nüfusun erimesinin ve yaşlanmasının önüne geçmeye çalışan Rus hükümeti, "çok çocuklu aile modeli"ni yaygınlaştırmak için teşvikleri geçtiğimiz dönem artırmıştı. Buna göre devlet, vatandaşlara doğum başına bir kereye mahsus 50 bin ruble (3 bin TL) para yardımı yapıyor. İkinci ve üçüncü çocuklar içinse bu yardım 10 bin dolara kadar çıkıyor.