Rusların yüzde 88’i haberleri televizyondan takip ediyor

47

Levada Araştırma Şirketi’nin yaptığı çalışmaya göre Rusların yüzde 88’i haberleri televizyondan takip ediyor. Haberleri internetten takip edenlerin oranı yüzde 21 olarak açıklandı. Gazetelerin popülerliği ise düşüyor.

Listenin ikinci sırasında ise yüzde 24’le eş-dost ve akrabalar var. Bir dönemin vazgeçilmezi olan radyolar günümüzde tam bir çöküş dönemi yaşıyor. 2009 yılında Rusların yüzde 41’i haberleri radyodan takip ediyordu. Bugün bu oran sadece yüzde 16.

Kağıt gazete popülerliğini yitiriyor

Araştırma sonuçları, günlük kâğıt gazetenin de popülerliğini kaybetmeye başladığını ortaya koydu. 2009 yılında yüzde 37 olan Rus okur sayısı, günümüzde yüzde 20’ye düştü.

Televizyon Rusya’nın ana haber alma kaynağı olma özelliğini devam ettirse de, 2009 yılına oranla yüzde 6 düşüş yaşadı. İnternet ise büyük bir atılım yaparak yüzde 9’dan yüzde 21’e yükseldi. Sosyal ağların oranı yüzde 14 olarak açıklandı.

Televizyon haberciliğine güven oranı düşüyor

Araştırma ayrıca, haber güvenilirliği açısından Televizyona olan bakışın değiştiğini ortaya koydu. 2009 yılında Rusların yüzde 79’u televizyon haberlerine güvendiğini açıklarken, günümüzde bu oran yüzde 51’e düşmüş durumda. Araştırmaya katılanların yüzde 14’ü internet medyasına güvendiğini açıkladı. Gazetelere güvenenlerin oranı yüzde 12, sosyal ağlar ise yüzde 11 olarak tespit edildi.

Rus Levada araştırma şirketi tarafından 20-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasına 1601 kişi katıldı. Araştırma Rusya’nın 130 yerleşim bölgesinde gerçekleştirildi.