Rusya’da bıçaklama olayı etnik kavgaya dönüştü, kent ayaklandı

393

Rusya’nın Saratov bölgesi Pugaçov kentinde Ruslan Marjanov’un (20) bir Çeçen genç (16) tarafından bıçaklanarak öldürülmesi kent halkını ayaklandırdı. Cinayeti araştırmak için Rusya Soruşturma Komisyonu savcıları seferber oldu. Ölen gencin babası ise, olayın etnik kavgadan ziyade içkiden kaynaklandığını belirterek halkı sakinleştirmeye çalıştı.

Olayın ardından yaklaşık bin 500 kent sakini gösteriler yaparak ana cadde ve federal yolu kapattı. Vatandaşlar, tüm Çeçenlerin kentten çıkarılmasını talep etti. Öfkeli halk, kentin Kafkasyalıların oturduğu semte saldırmak isteyince özel polis gücü OMON bölgeye sevkedildi.

resim tanımı girin

İnterfaks haber ajansına göre, kalabalık Kuzey Kafkasyalılara ait bir kafeyi de kundaklamaya çalıştı. Güvenlik görevlileri, vatandaşları etkisiz hale getirdi.

Saratov Bölge Valiliği basın sözcüsü Nina Popova, kentte durumun sakin olduğunu belirterek, “Polis kentte sıkı rejimle görev yapıyor. Vali Yardımcısı Denis Fadeyev kentte bulunuyor.” bilgisini verdi.

Dün Vali Valeri Radayev ve Belediye Başkanı Stanislav Sidorov de halkı sakinleştirerek suçluların cezalandırılacağını belirtti.

resim tanımı girin

Rus basını, ölümle sonuçlanan kavganın kız yüzünden çıktığını iddia ediyor. Olayla ilgili Çeçen genç gözaltına alındı.

Versiya Saratov gazetesine göre, ölen gencin babası gösteri yapan halka seslenerek, “Çok üzülüyorum ki oğlumu ölümünden sonra da rahatsız ediyorlar. Konu burada etnik değil, olayın nedeni vodka.” diyerek sakinleştirmeye çalıştı.

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadirov, etnik kimliğine bağlı olmaksızın cinayeti yapan zanlının mutlaka cezalandırılması gerektiğini belirtti. Kadirov, ölen Marjanov’un ailesine de başsağlığı taziyesinde bulundu.