Rus doktora öğrencisi, tezini Türk elçinin rezidansına atmaya çalıştı

274

Bir Rus doktora öğrencisi, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği rezidansına kendi tez belgelerinin bulunduğu çantasını atmaya çalışırken, Rus güvenlik görevlileri tarafından kıskıvrak yakalandı. Cihan Haber Ajansı’nın edindiği bilgilere göre, gözaltına alınan Anton Drozdov (25) isimli öğrencinin dengesiz olduğu öne sürüldü.

Perşembe günü öğlen saatlerde meydana gelen olayla ilgili açıklama yapan Büyükelçilik kaynakları, öğrencinin çantayı atmaya çalışırken yakalandığını belirterek, “Rezidansının dışarıdaki kapısı açıkken atmaya çalıştı. Kendisi kaçmaya da hazırlanmıyordu. Dengesiz biri olduğu söylendi.” dedi.

Polis karakoluna getirilen öğrencinin ifadesi alınırken, özel eğitilmiş köpek çantayı aradı. Çantadan dizüstü bilgisayar, kendi teziyle ilgili belge ve daire anahtarı çıktı. Perşembe günü tez belgelerini bir meslektaşına vermeye hazırlanan öğrencinin bunun yerine çantasını Türk elçilik rezidansına fırlatmak istediği belirtildi.

Babası Antalya’da tatil yapıyor

Drozdov’un Rusya Yeni Üniversitesi Sosyal Felsefe Anabilim Dalı’nda doktora öğrencisi olduğu tespit edildi. Rus basınına konuşan yakınları, “2-3 ay önce Anton’un davranışlarında değişiklikler hissettik. Genç çok tuhaf olmaya başladı.” dedi. Akrabaları Drozdov’un Türkiye’ye karşı hiç bir zaman nefret beslemediğine işaret ederek, “Zaten doktor olan babası şuanda Antalya’da tatil yapıyor.” belirtti.

Dayısı, aynı zamanda söz konusu okulun Felsefe Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Vladimir Şlıkov, “Eskiden sorumlu biri idi, daha sonra öğretmenlerini ziyaret etmemeye başladı. Örneğin, daha önce belirlediği randevüye gelmeme gibi. Eylül ayında “Post Endüstri Toplum” başlıklı tezini savunması gerekiyor. Ama çok zor. Yeğenim sanki bulutlarda uçuyordu. Doktora götürmeyi bile düşündük.” dedi.