Rusya’da Ramazan Çadırı'nda Türk Günü kutlandı

366

Rusya’nın başkenti Moskova’da kurulan Ramazan Çadırı’nda düzenlenen Türk Günü iftarında 600 kişi orucunu açarak manevi havayı soludu. Cihan Haber Ajansı mikrofonuna programı değerlendiren Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, "Bugünkü iftarda Türkiye’den gelen misafirlerle birlikteyiz ve bunu sadece iki ülkemizin müslümanları görüşmesi değil iki ülkemizin halklarının kaynaşma sembolü olarak algılıyorum." ifadelerini kullandı.

Moskova’nın merkezi Zafer Parkı’nda kurulan Ramazan Çadırı’ndaki Türk Günü’ne Türkiye Moskova Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Gökhan Turan, İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, Elçilik Din Hizmetleri Müşaviri Fahri Sağlık, Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, Türk diplomatlar, işadamları, aileleri, öğrenciler ve farklı milletlerden 600’den fazla misafir katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Moskova Büyükelçiliği’nin katkıları ile düzenlenen iftar programında Türkiye’den gelen Diyanet mensupları Ezan okudu, ayrıca etkinlk boyunca misafirler için ezgiler ve ilahiler söyledi.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin

Gaynutdin: Çadır kalplerimizi ve halklarımızı kaynaştırıyor

Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin ilk çadır sekiz sene evvel Ankara Büyükşehir belediye Başkanı tarafından Moskova’ya hediye edildiğini hatırlatarak, "Bu Türkiye Cumhuriyeti ve halkının Moskova’ya bir armağanıydı. O günden bu yana bu güzel adeti sürdürüyoruz ve çadırın hizmet gösterdiği her gününü müslüman devletleri, cumhuriyetleri ve toplulukların kültürlerini tanıtma fırsatı olarak değerlediriyoruz." şeklinde konuştu.

Bugün de Moskova merkezindeki bu iftarı Türkiye üstlendiğinin anlatan Gaynutdin, "Bu çadır kalplerimizi ve halklarımızı kaynaştırıyor, burada farklı kültürlerin sergileri yapılıyor ve bugün de Türkiye’nin sunduğu programı takip ediyoruz ilahileri, Kuran tilavetlerini, şahane ezanları dinliyoruz. Türküye Büyükelçiliği’nden gelen konuklarımızı ağırlıyoruz. Aramızda sayın İstanbul Müftüsü Doktor Rahmi Yaran’ın hazır bulunması bizi çok gururlandırıyor. Bugünkü iftarda birlikteyiz ve bunu sadece iki ülkemizin müslümanları görüşmesi değil iki ülkemizin halklarının kaynaşması sembolü olarak algılıyorum. Bu çadırın hem siyasi, hem ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin gelişmesinde önemli bir rol oynadığı kanaatındayım." dedi.

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran

Çadır İslam’ın barışçı ruhunu hissettiriyor

İstanbul’dan özellikle bu iftar için gelen İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran da Ramazan Çadırı’nın önemini vurgulayarak, “Çok şükür iftar çadırı var, mescitler dolu. İftar çadırındaki Türk Günü’nde yine çok katılımcı görüyoruz. Bu bize mutluluk veriyor. Çadır özellikle İslam’ın barışçı ruhunun buralarda hissedilmiş ve hissetirilmiş olması açısından huzur duyuyoruz." diye konuştu.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Moskova Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Gökhan Turan çadırda bulunan tüm Rus ve Türk vatandaşlarını selamlayarak, "Memnuniyetle bu iftarı Büyükelçilik olarak destekledik ve bundan sonra da destekleyeceğiz, şimdiden hepinizin Ramaza bayramını kutlamak istiyorum." sözlerini dile getirdi.

Ramazanlarda bu tip organizasyonlarda Müslümanların kalpleri yumuşattığını belirten Türk Hava Yolları (THY) Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş "Allah’a şükrediyoruz ki Ramazan var. Bu tür programlarda bir araya gelme fırsatı buluyoruz. Kardeşlik duygularımız gelişiyor ve bir birimize daha yakın oluyoruz. Hamdolsun Rabbimiz bu günleri bize nasip etti. Son yıllarda bunun gibi organizasyonlar çok daha populer oldu ve herkes iftar formatını benimsedi." dedi.

Türk gününün Ramazan Çadırı’nda geleneksel olarak her yıl düzenlendiğini kaydeden Din Hizmetleri Müşaviri Fahri Sağlık da, "Moskova’da yaşayan Türk diasporası sık sık iftar organizasyonlarını yapıyor, biz de bu iftarlara katılıyoruz, ve bundan dolayı büyük onur duyuyoruz. Ramazan’da iftarlardan amaç uzun süredir bir araya gelemeyen, dostlarını göremeyen insanları aynı sofra etrafında o manevi hazın da verdiği atmosferi kullanarak bir birlerini daha yakın tanımaları, dargınları barışmalarına vesile olmak. Bu akşam çadırımıza teşrif buyuran misafirlerimizin yarısı Türk vatandaşlarıyken, geride kalanları yerliler. Bu açıdan da bu etkinliğimiz Türk ve Rus vatandaşlarını da kaynaştırıyor." diye konuştu.

Hamida Hafizova

"Türk misafirlerle birlikte çadırda iftar yapmaktan mutluluk duyuyoruz"

Türk misafirleri çadırda görmekten mutluluk duyduklarnı belirten Hamida Hafizova, Türk gününe özelikle geldiğini kaydetti. Hamida hanım, "Türkleri candan seviyoruz ve böyle bir organizasyon olacağını öğrenince hemen gelme kararını aldık. Türkiye gündeminden haberdar olmaya çalışıyoruz, Türk sanatçılarını tanıyoruz, Türk hafızların Kuran tilavetlerine hayranız. Türkler çok açık gönüllü, misafirperver bir halk ve burada onlara ait olan bir günün olmasına çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

"Çadıra bizi getirten Türk kardeşlerimizle olan dostluğumuzdur" diyen Nilüfar Sadikova da yeni dost edinmek her zaman güzel olduğunu belirtti. Sadikov, "Burada yeni arkadaşlar bulduk, eşarp bağlamak için yeni yöntemleri öğrendik (gülüyor). Bugünkü organizasyon çok mutluluk verici oldu." dedi.

İki senedir Ramazan ayında çadirdaki Türk Günü’ne katıldığını belirten Natalya Aleksandrova duygularını şöyle dile getirdi: "Çok şirin bir ortam var burada. Önceden Türkiye’ye bir turist olarak gitmiştim, ama Türklerle tanışma ve konuşma imkanım çok sınırlıydı. Bugün Türkler ve Türkiye ile tam manasında tanışma fırsatını yakaladım."