Rusya’da Ortodoks rahip bıçaklanarak öldürüldü

149

Rusya’nın Pskov bölgesinde akıl sağlığı yerinde olmayan bir kişi Konstantin Kilisesi’nde görevli rahip Pavel Adelgeim’i bıçaklayarak öldürdü.

Görgü tanıkları 1986 doğumlu zanlının olay sırasında şeytanın kendisine rahibi öldürmesini söylediğini ifade etti. Adelgeim’in yakını olan zanlının rahibi öldürdükten sonra, kendisini de bıçakladığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

Bölgesel yetkililerin Interfax’a verdiği bilgiye göre zanlı tedavisinin yapılmasının ardından göz altına alındı. Zanlının Moskova’dan rahibi ziyaret için bölgeye geldiği ve 3 gündür kilise etrafında dolaştığı kaydediliyor.

75 yaşında olan Adelgeim, Sovyet döneminde de rahip olarak görev yapıyordu. 1969’da yayınladığı dini eseri nedeni ile tutuklanan Adelgeim, çalışma kamplarında 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1971’de sağ ayağını kaybeden Ortodoks din adamı, 1972’de serbest bırakıldı.

Din adamı Adelgeim, son yıllarda Rusya Ortodoks Kilisesi’ni eleştirileri ile gündeme geliyordu.

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in sözcüsü, Adelgeim’in öldürülmesi nedeni ile yas ilan ettiklerini ve kendisine dua ettiklerini açıkladı.