Rusya’da Türkiye’den büyük bir alan sular altında

433

Rusya’nın uzak doğu bölgesinde haftalardır devam eden yağışlar nedeni ile 1 milyon kilometre kareden daha büyük bir alan sular altında kaldı. Selin etkili olduğu yüzlerce yerleşim alanında hayvanlar telef oldu ve 14 bin kişi tahliye edildi. Su seviyesinin bazı alanlarda 7 metreye kadar ulaştığı belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Enerji Bakanı’nı vatandaşlarının sorunlarının çözümü için acil olarak bölgeye gönderirken, Acil Durum Bakanlığı da bölgede 93 ayrı çadır kent kurdu. Vatandaşlara gıda ve ilaç yardımı yapılırken, çadır kentlerde kurulan seyyar mutfaklar aracılığı ile vatandaşlara üç öğün sıcak yemek dağıtılıyor.

resim tanımı girin

Bölgedeki Zeyski hidro elektrik santralinde su düzeyi kritik seviyeye ulaştı. Taşan sularla mücadele etmek için bölgeye çok sayıda Acil Durum Bakanlığı ve ordu birlikleri sevkediliyor.

Sel felaketiyle mücadele bağlamında Devlet Başkanı Putin, bölgeye acilen Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Rus enerji holdingi RusGidro Başkanı Yevgeni Dod’u gönderdi. Putin, gereken çalışmaların hızlandırılması kapsamında Acil Durum Bakanı Vladimir Puçkov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova’ya da talimatlarda bulundu.