Türk balıkçılar Rusya'da nükleer gölette balık avladı

258

Mersin'in Akkuyu beldesinde nükleer santral kuran Rusya'nın nükleer kamu şirketi Rosatom, Türk balıkçıları ağırladı.

Akkuyu NGS heyeti ile birlikte Udomlya şehrindeki Kalinin NGS'nin soğutma göletinde düzenlenen Rusya Balık Tutma Şampiyonası'na katılan Türk balıkçılar buradaki nükleer santrali de ziyaret etti.

Akkuyu NGS'den yapılan açıklamada, balık tutma şampiyonasına, Rusya Federasyonu'nun 15 farklı bölgesinden gelen yaklaşık 100 profesyonel sporcu katıldı. Farklı usuller deneyen yarışmacılar 2 günlük sürede 400 kilodan fazla balık tuttu. Yarışmaya katılanların isteği üzerine, tutulan balıklar Kalinin Nükleer Santrali'nin dozimetre laboratuvarında radyasyon ölçme kontrolünden geçirildi. Balıkların gama ışınım gücü normal seviyede ölçüldü. Yarışma sonuçları belli olduktan sonra kazanan sporculara kupa ve çeşitli hediyeler verildi.

resim tanımı girin

Şampiyona çerçevesinde yabancı heyetler Kalinin Nükleer Santrali'ni ziyaret etti. Ziyaretçiler reaktör bölümünü, ünitenin makine dairesini, ünite pompa istasyonlarını, soğutma kulelerini, türbinleri ve 3. ünitenin kontrol odasını gördü. Santral gezisine Vardiya Başamiri Konstantin Pasko rehberlik yaptı.

Pasko, nükleer santralin çalışmasının temel ilkeleri, VVER tipi reaktörün teknik özellikleri ve sürekli gelişen güvenlik sistemleri hakkında bilgi verdi. Santralin ana tesislerini ziyaret eden yabancı heyetler daha sonra Kalinin NGS'nin Bilgilendirme Merkezine gitti. Orada Santral Müdürü Michael Kanyshev ile bir basın toplantısı gerçekleştirildi.