Rusya’da selden 135 bin kişi etkilendi

124

Rusya’nın Uzakdoğu bölgesinde aşırı yağışlar nedeni ile yaşanan sel felaketinin etkileri sürüyor. Kremlin Uzak Doğu temsilcisi ve Başbakan Yardımcısı Yuri Trutnev, yaşanan sel felaketinden 135 bin vatandaşın etkilendiğini açıkladı. Sevindirici olan ise tüm felakete rağmen herhangi bir kayıp yaşanmaması.

Habarovsk bölgesinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Trutnev, “14 bin ev selden zarar gördü. 1600 kilometre yol tahrip oldu. 174 köprü yıkıldı. 825 adet sosyal tesisin yeniden yapılması gerekiyor.” bilgisini verdi.

On binlerce asker kum çuvalları ile sel sularının yaşam alanlarına gelmemesi için engeller oluştururken, geçen hafta tahrip olan Mendeleyevskaya barajından taşan sularla mücadele kameraya yansıdı.

Yaklaşık 500 asker baraj çevresindeki yaşam alanlarını korumak için özel ekipmanlarla engeller oluşturarak sularla mücadele ediyor. Amur Nehri civarında 16 bin kişi tahliye edilirken, 98 bin kişinin etkilendiği ifade ediliyor.

Rusya’nın uzak doğu bölgesinde yaşanan sel felaketinin toplam zararı ise 30 milyar rubleyi (yaklaşık 1 milyar dolar) aştı.