Rusya’da en büyük parça meteor gölden çıkarıldı

219

Rus dalgıçlar 15 Şubatta Çelyabinsk bölgesinde Çebarkul gölüne düştüğü tespit edilen meteor parçalarına ulaştı. Dalgıçların çıkardığı 4,8 kilo ağırlığındaki meteorun şimdiye kadar çıkarılanların en büyüğü olduğu belirtildi.

Arama çalışmalarını sürdüren dalgıçlar gölün 13 metre derinliğinde Şubat ayında düşen meteor parçalarına ulaştı. Dört parça gölden çıkartılırken 4,8 kilo ağırlığındaki parçanın bugüne kadar bulunanların en büyüğü olduğu açıklandı. Ayrıca meteorun en büyük parçasının da tespit edildiği ifade edilirken bu parçanın yüzlerce kilo ağırlığında olabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlara göre bu meteor dünyaya düşen en büyük parça olabilir.

Meteorun havada hareket halindeyken patlama meydana gelmiş ve oluşan ses dalgası sonucu binalarda maddi hasar meydana gelmişti. Yaklaşık 7 bin adet binanın camları kırılırken yaklaşık bin 600 kişi yaralanmıştı.

Fırsatçılar meteor parçalarını internette saltığa çıkardı

Meteorun düştüğü günün ertesi bölgede yaşayan bazı vatandaşlar internete meteor parçası satmaya başladı. İnternete yerleştirilen resimlerdeki taş parçacıkların meteor olduğu iddia edilmişti. Uzmanlar ise özel aletler olmadan bir taş parçasının meteor parçasından ayırt edilmesinin zor olduğunu dile getirmişti.