Moskova metrosunda metal detektör dönemi

112

Rusya’nın Başkenti Moskova metrosunda metal detektör dönemi başlıyor. Kısa bir süre içinde devreye girecek olan sistemle birlikte, güvenlik amacıyla girişlere konulacak olan detektörlerden geçmek istemeyenler metroya alınmayacak.

Günümüzde Moskova’nın 56 metro istasyonunda denenen sistemle birlikte, ayrıca girişlerde özel kontrol odaları oluşturulacak. Bu odalarda bulunan bilgisayarlı detektörlerde, şüpheli şahısların üst ve çanta aramaları yapılabilecek.

Konuyla ilgili olarak Rus basınına açıklamada bulunan Moskova Metrosu Ulaşım Daire Başkanı Andrey Mohov, yolcuların hukuki olarak kontrolden geçmeme gibi bir haklarının bulunduğunu ifade etti. Mohov, “Havaalanlarında olduğu gibi, zaruri durumlarda yolcuların kontrolden geçirilmesinin önünde de yasal bir engel bulunmuyor.” şeklinde konuştu.

Bu yılın sonuna kadar 46 istasyonda daha kurulacak olan sistemin, 2014’ün ilk yarısıyla birlikte tüm istasyonlara yayılması bekleniyor. Ancak uzmanlara göre, sistemin tam olarak hayata geçirilmesiyle birlikte Moskova metrosunda yolcu trafiğinin yavaşlamasından endişe ediliyor.

Sistem ayrıca, iş çıkışı saatlerinde metro girişlerinin uzun süreli tıkanma ihtimalini de beraberinde getiriyor.