Biryulyovo katili yakalandı

1136

Rusya’nın başkenti Moskova’da 10 Ekim’de bir Rus genci öldüren ve ırkçı ayaklanmaya neden olan katil zanlısının yakalandığı bildirildi. Cinayeti işleyen Orhan Zeynalov adında Azerbeycan uyruklu şahsın olduğu ortaya çıktı.

Rusya İçişler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Orhan Zeynalov Moskova'dan 120 kilometre uzaklıktaki Kolomna şehrinde yakalandığı belirtildi.

Zanlının kiraladığı evin sahibi tarafından ihbar edildikten sonra kimliğinin tespit edildiği açıklandı. Ev sahibi kendisinden daire kiralayan Azerbeycanlı gence 'Görüntüdeki elemana benziyorsun' esprisini yaptıktığını, buna karşılık Zeynalov'un eşyalarını alarak evi terkettiğini anlattı.

Polis cinayeti işleyen zanlı ile ilgili enformasyon için 1 milyon ruble vaad etmişti.

Zeynalov'un özel tim tarafından yakalandığı, ve yakalandığında güvenlik güçlerine karşılık verdiği ifade edildi.

10 yıldan beri Moskova'da bulunan Zeynalov'un burada kaçak taksicilik yaptığı tespit edildi.

Geçtiğimiz haftasonu Şerbakov'un öldürüldüğü Moskova’nın güneyinde bulunan Biryulyevo’da katilin bulunmasını isteyen ırkçı ve yerli halktan oluşan bin kişilik bir topluluk yabancıların yoğunlukta çalıştığı alış veriş merkezi ve meyve sebze pazarını basmıştı. Vitrinleri dağıtan ve meyve-sebze tezgahlarını dağıtan eylemciler polisle de çatışmıştı. Kalabalığa jopla müdahalede bulunan polis en az 380 kişiyi göz altına almıştı.