Rusya 400 bin yabancının ülkeye girişini yasaklayacak

582

Rusya Federal Göçmen Bürosu Başkanı Konstantin Romodanovski, kaçak göçmen işçilere karşı sıkı tedbirler aldıklarını, 2013 sonuna kadar ülkeye girişi yasaklanan yabancıların sayısının 400 bine ulaşacağını söyledi.

Rusya’ya gelen yabancıların sayısının 2013’te yüzde 10 arttığı bilgisini veren yetkili, “Rusya’ya girişi yasak olanların sayısı 275 bin. Biz bu sayıyı 400 bine çıkarmayı planlıyoruz. Bizim yaşam biçimimize ve Rusya hukukuna saygı duymaları gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Sadece Ocak-Eylül 2013 döneminde Rusya’ya 1,5 milyon Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden göçmenin geldiğini kaydeden Romodanoski, “Bunlardan 1 milyonu çalışma izni aldı. 110 bini kalifiye işçi. Çeştli seviyelerde Rusya’da çalışan işçilerden bütçeye sağlanan katkı ise 16,8 milyar dolar oldu.” dedi.

Göçmenlerin en çok geldiği kentler ise Moskova ve St. Petersburg. 2013’te göçmenlerin karıştığı suç ve ysa ihlalleri artarak 700 bine ulaştı. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal işler bölümünün (UN-DESA) yaptığı çalışmaya göre, Rusya’da 11 milyon göçmen nüfus bulunuyor. Resmi rakamlara göre çoğunluğu BDT ülkelerinden olmak üzere 3 milyon işçi kaçak olarak çalışıyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Biryolyevo semtinde Kafkas kökenli bir kişinin Rus vatandaşını öldürmesi sonrası patlak veren olaylarla ilgili gelişmeler devam ediyor. Polis 70 ırkçıyı tutuklanmak üzere mahkemeye sevk ederken, 2 binin üzerinde kaçak göçmen yakalandı.

Olayların yaşandığı meyve ve sebze pazarı Çertanovski Bölge Mahkemesi’nin kararı ile 90 günlüğüne kapatıldı. Tüketici Sağlığını Koruma Kurumu Rospotrebnadzor, pazarda halk sağlığının ihlal edildiğini açıkladı.