Kaçak göçmenler gitti, Moskova sokaklarında çöp yığınları başladı

525

Rusya’nın başkenti Moskova’da Kafkas kökenli bir kişinin yerli bir Rus vatandaşını öldürmesinin ardından başlayan kaçak göçmen operasyonları Moskova’nın çöplerini vurdu. Genelde Orta Asya ülkelerinden gelerek kentte temizlik yapan işçilerin azalması, şehrin temizliği ve çöplerin toplanmasını olumsuz etkiledi.

Sonbaharla birlikte dökülen yapraklar her yıl işçiler tarafından hızlı bir şekilde temizlenirken, son 10 gündür yaprakları temizleyecek işçi bulmakta zorluk çekiliyor. Belediyeden ihale alan firmalar yeterli işçi bulamadıkları için işlerini yapamamaktan şikayetçi.

Ria Novosti haber ajansı kaçak göçmen avının şehrin temizliğine etkisini araştırdı. Ajansa konuşan Alekseyevski bölgesi başkanı Boris Andreyev, “Girişimciler ve işletmeler aşırı dikkatli davranıyor. Onlar kaçak ya da yasal göçmenleri istihdam etmek istemiyor…” dedi.

Moskova polisinin düzenlediği operasyonlarla her gün ortalama 3 bin civarında kaçak göçmen yakalanıyor. Moskova polisi yabancıların kaldığı dairelere kadar kontrol yaparak kanun dışı uygulamaları tespit ediyor ve işlem yapıyor. Rusya Federal Göçmen Servisi’nin verilerine göre 2013’ün ilk 6 ayında 11 milyon yabancı ülkeye giriş yaptı. Bunların en azından 3 milyonu kaçak olarak çalışıyor.

Moskova’nın Ramenki bölgesinde oturan Olga Krasnoşçekova, “Göçmenleri burada sokakları temizlerken görmeye alışmıştık. Ancak son birkaç gündür kimse buralarda yok…” dedi.

Belediye yönetiminden bir yetkili de durumun kötüye gittiğini, uzun ve soğuk kış mevsiminde yollardan karları temizleyecek işçi bulamayacaklarını ve bu durumun tam bir felakete yol açabileceği uyarısında bulundu.

Troparevo-Nikulino bölgesi yetkilisi Vladimir Garnaçuk da devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, “Sokaklar güzel temizlenemeyecek ve karlar kaldırılamayacak. Maalesef, Moskovalıları bu kış sorunlar bekliyor…” eleştirisi getirdi.