Rusya’da yabancı şoförlere Rus ehliyeti zorunluluğu

1235

Rusya’da mesleği şoförlük olan yabancıların kendi ülkelerinde aldıkları ehliyetlerle trafiğe çıkmalarını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi. Buna göre, yabancı şoförler artık Rus ehliyeti sahibi olmak zorunda.

Rusya’nın Podolsk kenti yakınlarında Ermeni bir sürücünün sebep olduğu ve 18 kişinin hayatına mal olan kazanın ardından harekete geçen Rus hükümeti, ehliyet alımı kurallarında değişiklik yapan yasayı yürürlüğe soktu. Rusya içişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yol güvenliğini sağlama” amacıyla kabul edilen yasanın 5 Kasım 2013 itibariyle yürürlüğe girdiği ifade edildi.

Ehliyet kategorisinde değişiklik

Yeni yasaya göre ehliyet alımında ve ehliyet kategorilerinde bir takım değişikliğe gidiliyor. Önceden Rusya’da ehliyetler A, B, C ve D olarak sınıflandırılırken, yeni yasayla birlikte A1, B1, C1, C1E, D1E.. şeklinde yeni bir kategori sistemine geçildi.

Buna göre, motosiklet sürücüleri, aracın motor gücüne göre A1 ve B1 kategorisi ehliyet sahibi olabilecek. Ağırlığı 3,5-7 ton ağırlığındaki araç kullanıcıları için C1, 9-16 kişi taşıma kapasiteli minibüs tarzı araç kullananlar için ise D1 ehliyet sahibi olma şartı getiriliyor. Ayrıca, D1 kategorisi ehliyet sahibi olma yaşı 21’e yükseltildi.

Otomatik vites araba kullananlar için ayrı ehliyet

Yürürlüğe giren yasada, otomatik araba kullananlar için yeni bir sistem geliştirildi. Buna göre, isteyenler sadece “Otomatik araç ehliyeti” sahibi olabilecek. Bu ehliyete sahip olup, daha sonra düz vites araç kullanmak isteyenlerin ise yeniden ehliyet sınavına girmeleri gerekiyor.

Yeni yasada, dikkat çeken diğer bir değişiklik ise, Sccoter ve Moped kullananlar için “M” kategori ehliyet taşıma zorunluluğu oldu. M kategori ehliyet sahibi olmak için en az 16 yaş sınırı ve trafik şubesine yapılacak başvuru yeterli oluyor.

Yabancı şoförlere Rus ehliyeti zorunluluğu

Konuyla ilgili olarak Itar-tass ajansına konuşan Rusya Trafik Şube Müdürlüğü (GİBDD) yetkilisi, şoförlük mesleği yapan yabancıların kendi ülkelerinden aldıkları ehliyetlerle araç kullanabilmelerinin 14 Mayıs 2014 tarihinden itibaren sona ereceğini açıkladı. Söz konusu yasayla birlikte, özellikle insan ve eşya taşıyan yabancı şoförler Rus ehliyeti almak zorunda kalacak.

Yeni yasayla birlikte, bu kurala uymayan yabancı ülke vatandaşları, iki yıl trafikten men edilebilecek ve işverenleri ise 50 bin ila 100 bin ruble arasında para cezasına çarptırılabilecek.